neděle 16. srpna 2015

V čem se dámy (ne)koupaly?

Ačkoliv prý ta největší parna končí, připravila jsem pro Vás ještě jeden vyloženě letní článek, který se věnuje plavkám. Jako modelka mi posloužila Misha. ( Prosím neberte tyto fotografie jako ilustrační, tyto plavky odpovídají plavkám z 5O. let. )


Panuje všeobecné přesvědčení, že ve 4O. letech dámy nosily pouze jednodílné plavky s nohavičkami.  Nicméně bikiny nabyly na své popularitě již před začátkem let 4O., ačkoliv se od současných plavek lišily, a to nejen v použitých materiálech. Tehdejší bikiny měly sice také nejčastěji horní díl ve tvaru trojúhelníčků, ale díky špatné pružnosti byly mnohonásobně více propracovány, aby alespoň trochu držely tvar a bezpečně obepínaly ženský hrudník. Spodní díl už nemusel mít nohavičky, ale vykrojení bylo tak nízké, že třísla zůstávala co nejvíce skryta. Stejně tak zahlédnout dámské bříško bylo zapovězeno. Kalhotky měly vysoký pas, který končil kousek nad pupkem. Na druhou stranu, někdy není na škodu, že vysoký lem kalhotek dovede zamaskovat ledacos :).


Právě vhodný materiál na výrobu koupacího oděvu ještě prakticky neexistoval. Bavlna či len s různými příměsemi se sice tolik nesrážel, ale neobepínal tělo jako dnešní plavky. Další variantou, jak vyrobit plavky, bylo háčkování. Tato technika umožnila alespoň nějakou pružnost materiálu, ale plavky měly větší sklon se srazit.


Dalším problémem bylo, že koupací úbor dlouho schnul. V době, kdy zápal plic znamenal velmi vážný problém, se nevyplatilo zůstávat dlouho v těžkých a mokrých  plavkách, a riskovat tak zdravotní problémy. Proto ke koupacímu úboru patřily i tzv. opalovačky. Vyloženě letní oděv, skládající se z kratičkých šortek a živůtku, který mnohdy připomínal podprsenku.


Nutno podotknout, že i přes jisté uvolnění konvencí v dámské koupací módě, nebylo povoleno pohybovat se v plavkách mimo plovárny. Za odhalování se v plavkách mimo koupaliště dokonce hrozila vysoká pokuta. Přesto zůstává jasným faktem to, že nové typy  plavek nosily mladé dívky a moderní ženy. Konzervativnější společnost stále zůstávala u typických jednodílných plavek s modrobílým proužkem. Na vesnici byla situace ještě prostější, dívky se koupaly ve spodničkách.


Tolik jen velmi velmi stručný nástřel o dobových plavkách, kterým se budu věnovat více i s vhodnými ilustračními obrázky. Děkuji Mishi za ochotné pózování :)
Teď jen přikládám poslední fotografii ze včerejšího MilitaryFestu ve Skřípově, který byl skvělý i přes pár nepříjemností, které jsem si stihla způsobit :D Ale o tom třeba zase příště, krásný zbytek dne Y.DM:)


6 komentářů :

 1. Plavky jsou velmi elegantní, very classy 8-) A ten klobouček je ještě lepší.
  Už pěkných pár měsíců sháním nějaké pěkné retro plavky, ale zatím bez úspěchu. Příští týden budu dovolenkovat na Kokořínsku a velmi ráda bych si zašla na tu skvostnou art deco plovárnu v Mšeně, ale zatím nemám v čem. Nemáte někdo nějaké tipy, kam pro ně? (Myslím spíš kamenné obchody, online objednávka by vzhledem k mým nestandardním mírám byla příliš riskantní - dneska se evidentně nepočítá s úzkým pasem a širšími boky...)
  Jinak vám dámy přeji pěkný zbytek léta a snad už uspořádáte něco třeba v Brně, abych se za váma mohla přijet podívat.
  Bětka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Art Deco plovárně v Mšeně?? O tom jsem ještě neslyšela, výborný tip, děkuji! :) Popravdě všechny "dobové" plavky co se dají sehnat, jsem zatím našla jen na online eshopech :( Také marně hledám nějaký obchod, ale snad ani krejčové se do ničeho takového nepouštějí :( V Brně rozhodně budeme a to již brzy! :) Budeme moc rádi, když dorazíte, krásný zbytek dne D. :)

   Vymazat
 2. Misha vypadá opravdu stylově a plavky jsou skvělé, kam na ně chodíte? :) Už nějakou dobu sháním takové podobného střihu, ale neúspěšně. V obchodech je to zcela bez šance a přes internet nechci riskovat - zrovna plavky jsou věc, kterou je třeba vyzkoušet (alespoň v mém případě).
  Jinak koupat se ve lněných plavkách to si tedy opravdu nedokážu (ani nechci) představit. V tomhle směru jsem opravdu šťastná za současné plavkové materiály :D
  Na poslední fotce Vám to velmi sluší, máte krásné oblečení :)

  Hezký večer,
  Adéla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Misha je právě koupila po internetu, chápu, že se Vám nechce to objednávat naslepo, já s tím mám taky problém, ale na druhou stranu jsou jinak ty plavky nesehnatelné :( Děkuji Vám! :)

   Vymazat