pondělí 29. února 2016

Francouzské pohlednice z valašskomeziřícského Fotostudia91

Dneska přidávám příspěvek vyloženě pro otrlejší povahy :)) Všichni mí počestní čtenáři minimálně nazvednou obočí, milovníci "dobových provokací" se naopak možná docela dobře pobaví. Tentokrát jsem si totiž pro Vás ve spolupráci s výborným ateliérem Fotostudio91 přichystala sérii takřka erotických fotografií, přičemž jsem se nechala inspirovat bájnými francouzskými obrázky z počátku 3O. let. Hned na začátek skláním velkou omluvu za ty šíleně nedobové boty, které mám na sobě (třeba se ke konci článku dopracuji i k vysvětlení, proč tomu tak je :D)


Obrázky podobného typu a samozřejmě ještě mnohem mnohem odvážnější potajmu pašovali obchodní cestující s luxusním zbožím, ale daly se také koupit u vytypovaných "překupníků" na jarmacích a pouťových atrakcích.


Co si budeme namlouvat, s příchodem fotografie prakticky okamžitě přišla i erotická fotografie, pornografii nevyjímaje. Ode mně se už odvážnějších fotek nedočkáte, nicméně není vůbec složité najít podobné obrázky mnohem hrubšího ražení na internetu. Musím podotknout, že v současnosti jsou tyto originální fotografie VELMI ceněným artiklem.


Sběratelé jsou ochotni investovat za jedinou "francouzskou pohlednici" nemalé sumy. Pochopitelně čím starší datace fotografie, tím vyšší částka. Nenechte se zmást, na obrázcích se neobjevují pouze dámy z přelomových dvacátých let a mladší. Velmi cenné fotografie představují dlouhovlasé dámy v bloomerkách a korzetu z přelomu století. Samozřejmě ještě cennější jsou ty, které prádlo na sobě nemají vůbec :)


Právě na takových fotografiích si lze všimnou zajímavého fenoménu. Nahé tělo žen z (dneska řečeno) viktoriánského období je velmi odlišné od toho dnešního. Samozřejmě velkou roli v tom hraje aktuální ideál krásy, nicméně bystré oko snadno postřehne dopad dlouhodobého nošení korzetu. Úzký pas, ale přitom nepřirozeně "povolené" svalstvo na břiše a zádech jsou dobře viditelné důsledky pevného stahování. Ač se nám to nezdá, při chůzi využíváme k podpoře držení těla velké množství svalů, které v tehdejších dobách nahrazoval pevný korzet.


Oproti dnešním "pikantním" fotografiím, si v minulosti mnohonásobně více vyhráli s celkovou kompozicí obrazu. Populární byly dámy, které pózovaly zády k objektivu a dívaly se do zrcadla. Vznikla tak velmi důvtipná a originální kompozice. Samozřejmě nechyběly ani rekvizity všeho druhu.


A kdo se tehdy vlastně nechal fotografovat? Pro počestné ženy to bylo naprosto nepřípustné. Profesionální modelky ještě neexistovaly (v prvních módních časopisech nejprve figurovaly herečky, zpěvačky a aristokratky), takže roli modelek pro lechtivé obrázky zastupovaly tehdejší prostitutky.


Nesmím zapomenout ještě na jeden fenomén, který se objevil souběžně se vznikem těchto fotografií a to je fetish tvorba. Dnes už je všem jasné, že i v dobách, kdy ženy chodily mnohem cudněji oblékané, panovalo u mužů mnoho sexuálních fantazií s netradičním nábojem. Některé prameny dokonce tvrdí, že právě pod povrchní slupkou tehdejší upjatosti se nacházel mnohem divočejší charakter společnosti, než jaký si dovedeme představit. Nicméně zpátky k fetish fotografii, která je v té prapůvodní podstatě populární i v současnosti. Vysoké boty, jezdecké bičíky a náznaky submisitivy/dominance jsou jednou z možných variant, které lze nalézt na dobových fotografiích. Nejznámější průkopnicí byla pak o pár let později Betty Page.

Za úžasné fotografie, inspirované touto fotkou: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/544344_482807895107537_230982395_n.jpg?oh=adf3920cd4b38423a12c37b3c3b5a7c6&oe=57698984 vděčím Josefu Knápkovi z www.fotostudio91.info
Tolik pro dnešek a krásný zbytek dne Y.DM:)

8 komentářů :

 1. Dobrý den velmi pěkné fotky. Smím se zeptat odkud máte podvazkový pás. Není náhodou od Riwi? Jak jste z jeho nosenim spokojena?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobré dopoledne, děkuji :) Podvazkový pás není od Riwy, koupila jsem jej před pěti lety ve zdravotnických potřebách :)) Oblékla jsem jej právě po x letech, protože je jediný čistě bílý, který mám. Nicméně kamarádka má podvazkový pás od Riwy a je velmi spokojená :)
   Krásný den D.

   Vymazat
 2. Kdybych Vás neznala, tak bych si skoro myslela, že jde o skutečné dobové fotografie, opravdu úžasné... A také zajímavý článek. Před několika lety jsem navštívila v Praze výstavu Monarchie, kde byly mimo jiné rovněž k vidění podobné (i mnohem odvážnější) fotografie už z dob Rakouska-Uherska.
  Hezký den,
  A.D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer, ta výstava zní docela zajímavě :) Mno taky jsem se pěkně dlouho odhodlávala, jestli to nafotit nebo ne, ale nakonec jsem do toho šla a vyplatilo se :) Dnes to má "erotickou" hodnotu hlavně pro ty, kteří vědí co to je, pro zbytek společnosti to jsou sépiové fotky v bílých minišatech :D

   Vymazat
 3. Ježíš to je nechutný, vyžratá ženská krev a mlíko s krátkýma nohama a ksichtem jak rozvařená brambora! Proboha, Vy se nevidíte v zrcadle že nejste žádná krasavice ani Twiggy? Chápu že některé boubelky nosí svá kila hrdě, ale tohle je trochu moc....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A Vy jste zakomplexovaný ubožák...

   Vymazat
  2. Kámo brácho, klidni hormon trošku :D

   Vymazat
 4. Drahý anonym, vy ste nepochybne telesnením dokonalosti a krásy telesnej, i duševnej. Nebudem sa ani pozastavovať nad tým, prečo váš komentár musel byť taký vulgárny a urážlivý, chcela by som vám len pripomenúť, že na tomto svete sú aj ľudia s vkusom odlišným od vášho. Ľudia, ktorý by rozhodne nenazvali túto slečnu "vyžratou" dokonca ani "bacuľkou". Skôr by ju opísali ako "krásnu", "očarujúcu", a "ženskú". Isteže sa to nemusí zhodovať s vašim osobným estetickým cítením, ale stále nevidím dôvod na urážky z vašej strany. Asi to svedčí o inteligencii jednotlivca, keď nevie vyjadriť svoj názor bez urážania a ponižovania niekoho kto sa mu nepáči.

  OdpovědětVymazat