pondělí 24. listopadu 2014

6 věcí, co musí každá vintage girl

1. MÍT SVŮJ BLOG
Každá správná ,,vintage girl" musí mít svůj blog (aby bylo všem jasné, že je vintage).Tam by měla pravidelně sdílet nejen postřehy a zajímavosti z její oblíbené éry, ale hlavně  své nejnovější fotografie, pokusy s líčením i účesy a také psát každodenní útrapy dámy ztracené v čase (nebo alespoň v módě :D).2. MÍT SVŮJ VZOR A ANTIVZOR
To je totiž důležitá věc! Podle toho se pak mohou různé vintage girls sdružovat, nebo taky nenávidět :D Mno, nenávidět snad ne, ale minimálně diskutovat u vína či u čaje určitě! Protože pouzdrové sukně se nenosily v květnu, ale v říjnu (nosily se vůbec?) :D Teď je nejvíce trendy Idda von Munster, Pinup Academy... a nesmím zapomenout na Ditu! Kdo více zastává klasiku, ten se inspiruje u originálů. Hollywoodské herečky stříbrného plátna, ale i československé první dámy filmu (třeba má nejoblíbenější Nataša jsou přeci nevyčerpatelným zdrojem inspirace!:)) A tím se vlastně dostáváme ke třetímu bodu:3. MÍT VINTAGE STYL
V oblasti vintage jsou 3 hlavní směry. Demonstrativně předvedu na koupi trika:
a) Milovník vintage - koupí si triko, kde je napsáno ,,I love vintage", nebo triko, kde je na hrudi vytištěný portrét M.Monroe
b) Moderní staromilec - koupí si nové triko, které střihově odpovídá jeho oblíbené éře a je poseto kytičkami ve vybledlých barvách a k tomu si oblékne džíny, nebo sukni (záleží, jak moc velký staromilec to je)
c) Staromilný staromilec - okrade babičku o její halenku z mládí :D

(komentář k fotografii: když dva nosí totéž, není to totéž :))
4. MÍT MĚSÍČKOVOU MANIKÚRU
Mít měsíčkovou manikúru je vstupenka mezi high level vintage girls. Měsíčková manikúra je jasným znamením, že prostě dobově žijete. Když pijete kávu, platíte u pokladny, nebo se škrábete pod nosem, vždycky vynikne měsíčková manikúra. Já s ostudou přiznávám, že ji nemám. Sama bych to v životě nezvládla a s ještě větší ostudou přiznávám, že jsem nikdy nebyla u nehtařky... Vloni na Kypru jsem se už už odhodlávala, ale nakonec jsem se rozhodla obejít i bez měsíčkové manikúry, nicméně v nejbližší době si ji už konečně pořídím taky :D (Ono, kolikrát jsem ráda, že si stihnu nehty nalakovat na červeno, někdy se stává, že ani raději nesundávám rukavičky... ...protože prostě nemám manikúru! :D)


 5. MÍT SVŮJ STYLING
Tím myslím, že každá vintage girl musí mít svůj typický účes, styl oblékání a nějakou zvláštnost. Styl oblékání se v průběhu pozvolna mění, zatímco účes jen nabývá na dokonalosti. A pak je tady ta ,,zvláštnost" - lépe řečeno vysazenost - na boty, brože, opasky, ehm mašle a tak... :D (Možná jste si všimli, že mou oblibu k mašlím jsem si prosadila i do našeho loga a mašličku do klopy od nás taky můžete dostat na akcích, kde budeme vystupovat).
 6. MÍT VZNEŠENÉ HOBBY

Být vintage neznamená se jen tak oblékat, ale přejímat na sebe i kulturu oblíbené doby. K tomu patří také netradiční koníčky.  Třeba operní zpěv, balet, čtení Vergilia v originále ... Takové hobby jsou vlastně tím nejdůležitějším. Protože rovný postoj, ladná až taneční chůze, správný bontón a umění konverzace neodmyslitelně patří k dobám minulým a tedy i vintage kultuře, že ano? :))Tohle a ještě mnohem víc musí správná vintage girl! :))

Odpusťte dnešní dosti nadsazený příspěvek, který jsem se chystala napsat už asi půl roku (a možná ještě napíšu pokračování:)) Abych to uvedla na pravou míru, neparodovala jsem tímto pouze sebe, ale chtěla jsem ,,decentně" shrnout pár postřehů, které jsem zaznamenala prakticky u všech vintage bloggerek (většinou tedy zahraničních, u nás jich moc není) a nadšených příznivců vintage kultury (i když je pravda, že nejvíce jsem čerpala stejně u sebe :D).
Láska k dobám minulým, která se neprojevuje pouze aktuální módní vlnou, čerpající ,,z retra", tady byla snad odjakživa. Nicméně až v dnešní době začíná vznikat velmi zajímavá subkultura ,,vintage", zaměřená na éru 2O. - 5O. let (to starší už je ,,viktorian" a to mladší už je ,,retro"). Rýsují se tak velmi zajímavé projekty, některé úzce navázané na historický reenactment, jiné zase striktně zaměřené pouze na civilní aspekty života. Mezi nejzajímavější a nejautentičtější řadím Club Interbellum z Holandska, kde se dá už hovořit o opravdovém ,,living history". Velmi ráda bych v budoucnu věnovala celý příspěvek právě jim.

Tolik pro dnešek a hezký zbytek večera Y.DM:)
P.S. tentokrát se obzvláště těším na Vaše komentáře! :))

13 komentářů :

 1. :D miluju lidi, co si ze sebe umějí udělat srandu :D Dasho jste skvostné stvoření, opravdu dáma oplývající nejen krásou, ale i inteligencí a každým příspěvkem mě o tom přesvědčujete. Jen tak dál!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za podporu, mno někdy je to až k pláči, tak si raději ze sebe udělám legraci :D

   Vymazat
 2. Jeden by skoro až řekl, že se "trefujete" do někoho konkrétního, koho zrovna nemáte příliš v oblibě, působilo to na mě skoro až útočně! :D Asi nezvyk, málo se totiž vidí (zvlášť u žen), že by si dokázaly dělat legraci samy ze sebe :)
  Jinak nemůžu nic než souhlasit! :D

  OdpovědětVymazat
 3. Jaj, to jsem vůbec nechtěla :)) Tady u nás ani není do koho, zatím jsem ještě nenatrefila na nějakou další vintage bloggerku, čerpám ze zahraničních zdrojů a hlavně ze sebe, protože jsem si po dlouhé době ,,nastavila zrcadlo" a bylo mi líto, se nad tím pobavit jen sama :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já sleduji například http://turnyra.blogspot.com/ , dle mého názoru je to blog na velmi vysoké úrovni. A ačkoliv je můj blog v současné době ryze cestovatelský a knižně-recenzní, při troše štěstí bych se ráda na jaře přidala ještě já :)

   Vymazat
  2. Turnýra je super, taky ji sleduji a určitě nejsem jediná, dobře zpopularizovala dobovou módu a takovým stylem, že pro čtenářky není problém si něco podobného sehnat. A taky ji rozhodně neřadím mezi ,,vintage blogy" :D Ale na Tvůj se budu velmi těšit!!! A čím dříve začneš, tím lépe! :)

   Vymazat
 4. :D haha rád čtu tvoje články a tímto jsi pro mě potvrdila že jsi královnou vintage a sebeironie :D luxus pobavila si mě :)

  OdpovědětVymazat
 5. Já nejsem vintage ale spíš retro a jak jsem se dnes dozvěděla, tak moderní staromilec :-) Hezký článek :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Skvělý článek, dost jsem se pobavila :D

  OdpovědětVymazat
 7. Ale Vergilia v originále si přece může přečíst i skladník ve šroubárně! :D Jinak ano, otevřeně se přiznávám, že vykrádám šatníky obou babiček, pratetu nevyjímaje. Dokonce když potkám nějakou hodně starou paní s TYPICKY DOBOVOU kabelkou nebo tak, nejraději bych jí taky okradla...Tedy takhle, peníze a ostatní věci bych jí nechala, ale tu kabelku bych jí už nevrátila :D :D

  OdpovědětVymazat