pondělí 9. února 2015

Figurína vs. realita (dámská móda 4O. let)

Napadlo mě, že jsem tady nasdílela už stovky fotografií z akcí, aniž bych se detailněji zaměřila na oblečení, co mám na sobě. Taky se už párkrát vyrojily nějaké spekulace, co že jsem si to vlastně oblékla, takže bych Vám ráda představila alespoň nějaké oděvy, které jsem v loňském roce nosila :) (Ale hlavně je fajn vidět rozdíl mezi figurínou a realitou :))

Nejpohodlnější 4Os šaty co mám. Jen v reálu (a trochu i na figuríně) vyniknou detaily těchto úžasných šatů, od perfektního střižení v ramenou, elegantního límečku až po jemný potisk lístků. Formální odpolední šaty jako stvořené pro zahradní slavnost nebo návštěvu galerie. Možná si pamatujete, že jsem je oblékla i na křest našeho kalendáře.


Tady je mám na focení 4O´s fotostory (fotostory zde). Musím upozornit, že tohle by si dáma na cestování vlakem s největší pravděpodobností neoblékla (volila by cestovní kostým, nebo třeba jednoduché úpletové šaty s pelerínou, nikoliv takovéto formální šaty), nicméně tady byl příběh situován tak, že by se slečna neměla kde převléct (nemluvě o tom, co vypadá lépe v kontrastu s historickým nádražím - tyto šaty, či uhlazený kostým), takže jsem si ponechala šaty. (jak by mohl vypadat cestovní kostým jste mohli vidět v naší přehlídce třeba tady)
(foto P. Vopenka)


Ačkoliv pomalu ale jistě stárnu, občas si neodpustím nějaký holčičkovský outfit. Třeba jako v Petržalce u Bratislavy :) Bavlněná halenka s balonovými rukávy (které špatně vyniknou, protože torzo nemá  ruce), je součástí jihočeského pracovního kroje. Pro svoji pohodlnost a dívčí vzhled ji nosím vcelku často. Růžovou sukni šila ještě moje babička a nějaké kusy látky mi naštěstí zbyly, takže z nich často vážu mašle, které si připínám do vlasů, nebo pod límeček. Tyto ,,barevné triky" jsou typické především pro 4O. léta. Dámy si ze zbytků látky ze sukně ušily třeba látkovou brož, která se připla na halenku, či vázanku uvázanou pod krkem.


Protože jsem měla černé boty, do vlasů jsem si připla velkou černou mašli. Původně jsem si chtěla vzít nízké boty bez podpatku a podkolenky, ale věk neskryji a ne všichni jsou zvyklí na moji recesi :D Ale třeba někdy dostanu odvahu ... :)) - ale nebojte, matrozek si fakt pořizovat nebudu :D
(foto K. Adamusová)


A pro dnešek poslední komplet. Modrou skládanou sukni jistě znáte, tu nemusím představovat :) Na řadě je puntíkovaná halenka se saténovou mašlí. Možná někdo z vás pozná, že jsem se nechala inspirovat Adinou Mandlovou ve filmu Přítelkyně pana ministra, kde má na sobě velmi podobnou halenku s mnohonásobně větší a výraznější mašlí pod krkem. Ačkoliv tendence byly už ve 3O. letech, největší boom zažily vázanky a výrazné mašle-šátky pod krkem v r. 1943 (opravte mě, jestli jsem se sekla o rok :). A já je miluji taky! :)


A takhle vypadá halenka na živo. Můžete vidět, že i bez ramenních vycpávek perfektně drží kýžený tvar. Mašli mám uvázanou jen ledabyle, fotografie je součástí vánočního přáníčka, kde měla evokovat vánoční dáreček (ale to tehdy asi nikdo moc nepochopil :D)
Foto: Jobe Olomouc


Posledních 7 dní zbývá do skončení ankety, kde si můžete zvolit příspěvky, které byste rádi četli, takže prosím hlasujte - v pravo nahoře :)
Pro ty, kteří pochytili dotaz ohledně mých večerních šatů na facebookových stránkách - nakonec jsem se přecejen rozhodla je trochu přešít (byly na mě až moc odvážné), avšak délku jsem ponechala :) Doufám, že se na konci týdne pochlubím s výsledkem :))
Krásný zbytek dne Y.DM:)

4 komentáře :

 1. Krásné outfity. Ty první jsou originály? :)

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji :) Kupodivu nejsou, ale zjistila jsem to jen díky entlování a stahovacím gumičkám :)

  OdpovědětVymazat
 3. ty vypadáš naprosto autenticky jak v oblečení pro holčičky, tak v oblečení pro váženou dámu (viz předchozí příspěvek), takže neblázni a oblékej se jak se ti zachce :)

  OdpovědětVymazat
 4. Krásné všechny modely, to je přesně moje gusto :) A jinak musím naprosto souhlasit s předchozím komentářem.
  Adéla

  OdpovědětVymazat