pondělí 18. července 2016

Sraz historické techniky na Fortu XIII v Olomouci

Ještě dříve, než emoce vychladnou, musím se s Vámi podělit o jedinečný zážitek z právě uplynulého víkendu. Můj drahý odjel s přáteli trampovat a tak jsem se najednou ocitla s volným časem na vlastní program. Znáte takové to rčení, že spontánní akce bývají těmi nejlepšími? Ano, ve chvíli, kdy jsem takřka obrečela zrušený výlet do rakouských Alp, protože nepřálo počasí, rozhodla jsem se zavítat alespoň na olomouckou pevnůstku, kde právě startoval další ročník srazu vojenských auto a motoveteránů. Nelituji.


Přátelského setkání se tradičně účastnili majitelé historické techniky z 2. světové války, vietnamské války, ale třeba i vozidel spadajících pod tehdejší ČSLA. Nechyběly ani tématicky oděné posádky, takže během večerní párty si do náručí padali američtí soldiers s československým soudruhem vojínem a dámu v sovětské gymnasťorce zdobila německá lodička a rámě urostlého důstojníka.

Hlavní částí programu byl soutěžní závod v terénu. Dlouho jsem neváhala a sedla jako spolujezdec - navigátor do sajdkáry druhoválečné motorky. Trasa vedla skrz vojenský prostor Libavá, takže překrásná (divoká) příroda a taky zbytky silnice mezi dírami byly v ceně. Prudkou lesní cestu jedna z motorek nezvládla a tak přišla na řadu lana a silné ruce našich řidičů. Ani tentokrát nebude chybět má oblíbená věta, že jsem zase trochu neodhadla situaci a vzala si poněkud nevhodnou obuv... Ale v zápalu akce jsem ani nepostřehla, že lodičky jsem v bahně utopila. Vlastně jsem si to uvědomila až ve chvíli, kdy statní pánové téměř omdleli při pohledu na krev z mých totálně rozedřených pat :-D (ano, upozorňovali jste na to asi tisíckrát, takže vám bylo na omdlení :-D )Na trase nechyběly ani soutěžní úkoly. Krom střelby (která prostě nesmí chybět) si organizátoři připravili i něco tématického, třeba hod šavlí (v tuto hodinu šlo skutečně o opravdovou šavli, jakože šavli).Zhruba devadesátikilometrová trasa vyvrcholila příjezdem na olomoucké náměstí, kde jsme zmokli. Zakuklená do všeho možného jsem se těšila, až přijedu domů a skočím se vyhřát do sprchy. Domů jsem nejela. Vrátila jsem se spolu s kolonou zpátky na pevnůstku, kde se rozjela taková párty, že na ni budeme ještě dlouho vzpomínat :)"Dýdžej" na nás vytasil staré pecky, proto se louka před stanem brzy změnila v bahenní lázeň, takže mé nohy ve světlých silonkách začaly brzy připomínat dalmatina. Ale ani tato nepřízeň počasí nikoho neodradila od tak vřelých oslav šťastného dojetí bez nehod či závad na vozidlech. Velký dík vzkazuji řidiči, který mě vzal na motorku a zapůjčil veškeré vybavení a taky všem, díky kterým panovala zábava na 1OO%. 

A na závěr pár perliček - posílám dobrou karmu panu řidiči taxíku, který mě vezl dva dny po sobě v noci domů a a) toleroval mé prupovídky, b) pustil mě v tomhle do auta (buďte rádi, že zbytek oblečení jsem nefotila)...a nesmím vynechat koníka, kterého jsme cestou potkali...Tolik pro dnešek a přeji krásný zbytek večera! :) Y.M:)

P.S. nakonec přiložím i jedinou fotku mé maličkosti :) Já sice jela (ostatně jako vždy) v dobové civilní módě, ale přesto musím upozornit, že veškeré uniformy jsou pouze kostýmy k historické technice, nikoliv projev příslušnosti k nějaké ideologii!!!7 komentářů :

 1. To vypadá na naprosto skvělý zážitek, skoro vám ho závidím :) a určitě vám to slušelo, jako vždy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Byla to taková ta akce, která se opakuje jednou za deset let :)

   Vymazat
 2. Ty boty!!!! :-D :-D Divím se, že to přežily :-D A na té poslední fotce Vám to moc sluší. No jako vždy ...:-D

  Petra M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty boty vypadají stejně jako já, když jsem se vrátila domů :D :D Doteď leží v koupelně a já se neodhodlala je vyčistit, snad dneska :D :D D.

   Vymazat
 3. "...v tuto hodinu šlo skutečně o opravdovou šavli, jakože šavli." Já zkrátka miluji Vaši nadsázku a smysl pro humor :D
  Vidím, že boty dostaly pěkně na frak :D Snad se Vám je podařilo zachránit...
  A musím souhlasit, že takové neplánované akce bývají ty nejlepší :)
  A. D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Boty jsem nakonec musela vyhodit... Ale za tu party to urcite stalo :D krasny vecer :) D.

   Vymazat