neděle 25. května 2014

Vintage lingerie (prádlo našich babiček)

 Už několikrát jsem od vás dostala dotazy na dobové spodní prádlo. K tomuto tématu bych se chtěla v budoucnu vyjádřit trochu hlouběji, nicméně dnes nabízím krátkou ochutnávku spodního a ložního prádla našich babiček :)

Na všech třech fotografiích mám bavlněné kanýrkové kalhoty, tzv. bloomerky. Nosily se ještě dávno před válkou a díky své pohodlnosti ji ženy oblékaly ještě i dlouho po ní. Pod moderní girdle (vysoký podvazkový pás) se samozřejmě nehodily, ale pod neformální a volný oděv nahrazovaly moderní kalhotky, podobné takovým, jaké známe dnes.  Saténová košilka s jemnou výšivkou v živůtku pamatuje ještě prababičku. Pravděpodobně se nosila pod halenkou, namísto dlouhé spodnice.


Můj oblíbený kousek v šatníku - dochovaná krajková podprsenka s širokými ramínky i pásem pod ňadry. Perfektně drží tvar (a také trochu těch předností přidává :)). Přes ní mám přehozenou transparentní starorůžovou košili.


A nakonec klasické negližé (spodnička). Za první republiky se používala nejčastěji bavlna, později nabývaly na oblibě lehčí a pružnější materiály. Ve  30. a 40. letech byly šaty často šity z průsvitných materiálů, proto patřila spodnička k nepostradatelným prvkům v šatníku.


Tolik pro dnešek, hezký zbytek dne Y.DM:)

3 komentáře :