pondělí 21. července 2014

Tak trochu netradiční svatba (Valtická hranice 2014)

Přináším slibovanou reportáž z netradiční (a možná trochu nepochopené :) ) akce v Muzeu železné opony ve Valticích. Už poněkolikáté se na hraniční přechod s Rakouskem sjely složky integrovaného záchranného systému, dobrovolní záchranáři a v neposlední řadě také příznivci historie.

Doposud probíhala historická ukázka v podobně laděném duchu - rekonstrukce tragických událostí z kritického roku 1938. Avšak letos (shodou okolností) jsme se rozhodli pro něco zcela nového.

Sobotní ráno roku 1938. Po barevně ozdobeném schodišti schází svatební průvod v čele s místním farářem. Svůj velký den šťastně prožívá mladý hasič s jeho vyvolenou.


Po důkladném vyfotografování usedají hosté ke svatebnímu stolu.
,,Léta jsme spolu jen sousedili, ale nyní,  nyní už budou naše grunty spojeny v jeden velký grunt! To vše, co tady vidíte, to vše už je naše!", plamenný proslov hrdého tatínka nevěsty, který konečně nabyl nového majetku.


Avšak ve stejnou dobu se z nočního tahu navrací sudetská němka se svými dvěma kumpány. Mají všichni tři ještě pořádně nakoupeno, a tak se sotva staví na nohy. Ve chvíli, kdy míjejí svatebčany si opilá Trudy všimne, že ženichem je její bývalý milenec, co ji opustil kvůli jejímu politickému přesvědčení. Ve vzteku se vrhne na ženicha a posléze i na nevěstu. V největším afektu vyskočí na svatební stůl a mrskne kus dortu po nevěstiných šatech. Svatebčané se snaží uklidnit celou situaci, včetně pana faráře. Ten však schytá ránu jako první a proto přivolá nedaleké četníky.


Němečtí výtržníci se nechají zastrašit ozbrojenými četníky a za mohutných výhružek prchají pryč.
Svatba je zachráněna a četníci jsou zváni ke svatební tabuli. Svatební veselí pokračuje.


V tom nejlepším do hostiny vtrhne celá skupina německého freikorpsu v čele se zhrzenou milenkou, která se přišla pomstít svatebčanům. Za ženského křiku převrhají stoly a zneškodní bránícího se četníka.


Vesnická rvačka se zvrhne v přestřelku ozbrojených sudetských němců.


Celý konflikt skončí patovou situací. Svatebčané jsou zabarikádovaní v budově a freikorpsu došly náboje. Právě v tuto chvíli zazní mobilizační vyhláška a na místo přijíždí osoby nejpovolanější, aby vyhlásily všeobecnou mobilizaci, která platí pro obě strany. Nevěstě i milence odchází osudový muž do války. Otcové rodin, synové, bratři i manželé opouštějí své blízké, aby mohli bránit náš stát.
Obě strany se přišly seznámit s mobilizační vyhláškou.


Tolik k sobotní ukázce ve Valticích. Tímto bych ráda poděkovala všem, kteří se podíleli na přípravě i průběhu akce. Ačkoliv se jednalo o naprostý experiment, troufám si říci, že se vydařil. Také se tímto omlouvám všem, kterých se scénář nějak osobně dotkl. Chápu, že tato doba byla ve všech ohledech náročná a dá se říci smutná. My se pokusili o trochu jiné (vyloženě komediální a divadelní) pojetí celé situace. Takže i příští rok se můžete opět těšit na tento nový koncept komediální ukázky plné tématické recese. Kdo zná naše módní přehlídky, zcela jistě poznal podobný rukopis i v tomto scénáři, který nesl podobnou pointu - ukázat vážnou dobu trochu nevážnýma očima.

Poslední poděkování účastníkům za bravurní výkony a divákům za upřímný smích a podporu :)


Hezký zbytek dne Y.DM:)

4 komentáře :

  1. nam sa to pacilo vela. mohlo to byt dlhsie ale na buduci rok se prideme pozerat urcite zas a ve vocsim pocte

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. budeme se na Vás těšit! :) Bohužel jsme to museli udělat v kratším čase díky nepřízni počasí, už tak nám málem pár herců z horka zkolabovalo :)

      Vymazat