středa 9. července 2014

V čem spaly naše prababičky (vintage noční prádlo)

Před nedávnem jsem psala krátký článek o prádle minulého století. Dnes bych chtěla v podobném duchu napsat něco tentokrát o nočním prádle - dámských nočních košilích.
Dámské noční košile odjakživa nabývaly rozmanitých střihů i materiálů. Ty nejobyčejnější byly bavlněné, maximálně vytkávané jemným vzorem. Naproti tomu prádlo pro ,,výjimečnou příležitost" (nikdy jsem nepochopila, co by to ta výjimečná příležitost měla být :)) se mnohdy podobalo večerní róbě. Velmi lehký materiál, spousta kanýrků i krajek sice vypadaly efektně, ale košile pozbývaly na praktičnosti.

Nejobyčenější bílá bavlněná noční košile s krajkovou aplikací a rozepínáním na dekoltu. Látka je bez vzoru, pouze s vytkávanými ozdobnými uzlíky. Na fotografii je vyhrnutá, jinak sahá nad kotníky a nemá rukávy, což je běžné u košilek žen z vesnických poměrů (taková košilka byla součástí krojové výbavy).


Oproti tomu druhá košile je ryze dívčí a propracovanější. Rovněž sahá ke kotníkům, které zahaluje drobný kanýrek. Dekolt opět zdobí krajka a tentokrát jej chrání i šňůrka na zavázání. Látka je potištěná velmi decentním květinovým vzorem.


A nakonec ta ,,nejsvátečnější" košilka. Celá horní polovina je zdobena krajkou a velmi jemnou výšivkou. V pase je možnost zafixování bavlněným páskem. Košile je z lehkého splývavého materiálu a perfektně drží tvar.


Tolik pro dnešek (snad jste mi prominuli absenci make upu - k nočnímu prádlu se moc nehodil). Hezký zbytek dne Y.DM:)

2 komentáře :

  1. bože ty jsi tak kouzelná hned bych se přitulil

    OdpovědětVymazat
  2. http://vsezaodvoz.cz/inzerat/34769/retro-nocni-kosile

    OdpovědětVymazat