neděle 14. září 2014

Pánská dobová móda 40. léta vol. I (Pro dámy, jak si obléct svého gentlemana)

Dlouho jsem slibovala článek, věnovaný právě pánské dobové módě. Obdržela jsem už spousty dotazů na to, jak má to ,,správné dobové oblečení" vypadat - nejen od žen, ale dost často i od mužů. Na internetu je dohledatelné velké množství dobových materiálů, fotografií i střihů, které vcelku dobře znázorňují tehdejší módní trendy. Proto se dnes nebudu příliš zaobírat konkrétními kousky oděvu, ale spíše bych ráda shrnula a vypsala v páru základních bodech svou představu o nošení pánské dobové módy. K tomu mě vlastně inspiroval i článek, který jsem nedávno uveřejňovala na našich facebookových stránkách. Článek zdeNe každý byl Oldřich Nový

Pro mě snad ta nejzákladnější věc ze všech, která utváří prakticky celkový dojem dobově oblečeného muže. Ač to říkám nerada, opravdu ne každý byl ve 3O. a 4O. letech ztělesněním dokonalého gentlemana ve stylu filmového Kristiána. Abych to uvedla na pravou míru: slušné chování na úrovni nejen k ženám, ale i všem ostatním, považuji za naprostou samozřejmost. Avšak co se týče celkového vzezření a vystupování, tam je mnohem lepší vsadit na vlastní osobitost. Věřte, že stejně atraktivní je image drsného mladíka, kterého vychovala ulice, jako uhlazeného elegána z vyšší společnosti. Co tím chci říci? Nic nepůsobí hůře, jak muž, který není ve své kůži, sám sebou. Muž, snažící se vystupovat jako takřka hollywoodský gentleman, který pomůže dámě z kabátu, ale zároveň ji málem přirazí vchodovými dveřmi a mezi řečí mu uklouzne nejedno peprné slovíčko, sám sobě nedělá tu nejlepší vizitku. Takové chování dámy většinou milerády odpustí  roztomile neohrabanému mladíkovi z periferie, než rádoby gentlemanovi z vyšší společnosti, kterému ve skutečnosti neříká etiketa zhola nic... Proto to, co má na sobě, v tomto případě z větší části určuje jeho vystupování. Není sako jako sako

 Pánský oblek (sako a kalhoty) patřil k všehovšudy nejdůležitějším součástím pánského šatníku. Oblek byl využíván v několika ,,modifikacích" téměř ke každé činnosti. Kupříkladu světlé obleky jsou dnes výsadou pouze svateb, avšak v minulosti byly světle zbarvené obleky ve znamení sportovního oblečení. Tmavé barvy zas nabádaly k odpoledním formálnějším aktivitám, večer pak oblek nahradil smoking či (ve 4O. letech ustupující) frak. Střih obleku není o mnoho rozdílný od těch dnešních. Tak jako dnes byly patrné rozdíly v délkách klop, kapes či počtech knoflíků. Ve 3O. letech byl dáván důraz na ostrá a rovná ramena, k čemuž dopomáhaly ramenní vycpávky (takto šly velmi jednoduše odlišit nově šité obleky od těch starých, které ani zdaleka tak dobře nedržely umělý tvar, ale naopak obkreslovaly postavu nositele). Zároveň jste si mohli všimnout, že ve filmech z 3O. let mají pánové enormně dlouhé a široké kalhoty. Ty se během následujícího desetiletí zase zúžily a zkrátily do normální délky, přecejen - na materiálu se šetřilo, kde se dalo. 
Dvouřadé sako je obecně považováno za slavnostnější, avšak tady se pánové mohou dopustit zásadní chyby (ačkoliv je to pro většinu mužů naprosto banální informace, kterou dávno znají). Není totiž sako jako sako. Je důležité rozlišovat mezi volnočasovými a společenskými saky. I volnočasové sako může být dvouřadé, například aby lépe pasovalo na těle. K volnočasovým sakům bylo běžné, že pánové nosili kalhoty v odlišné barvě. Taková saka nabývala mnohdy výraznějších vzorů, mohla být z hrubší látky a celkově vypadala mnohem méně společensky. Naopak společenská saka se shodovala s barvou kalhot, měla jemný vzorek i strukturu látky a vypadala mnohem formálněji. Stejný problém nastává i u vestiček. Pokud gentleman nosí vestičku samostatně, je důležité dát si pozor, aby to nebyla obleková vesta (obvykle zadní díl je z jiné látky, často saténový a má stahovací pásek vzadu). Taková vestička patří pouze pod oblek, avšak ve 4O. letech její nošení už nebylo tak velkou povinností. Umění nosit správně obleky je sice krásné, ale běžná praxe válečných let byla taková, že muži měli jeden, maximálně dva obleky, se kterými si museli vystačit mnohdy na celý život.


Jak (ne)nosit pumpky

Snad nejpraktičtější věcí, která se (nevím proč) neudržela delší dobu jsou pumpky (kalhoty s našitou gumou pod koleny, která se zakrývala vysokými podkolenkami).  Maximálně trendy záležitost 3O. a 4O. let minulého století. Ačkoliv se jednalo o striktně neformální oděv, svoje uplatnění našlo všude. Pumpky, jakožto sportovně-volnočasové oblečení, byly nošeny v různých délkách i šířkách, záleželo pouze na nositeli. Malé děti pumpky nenosily, toto oblečení bylo výsadou mladých a moderních mužů, avšak i starší generace si v nich po čase našly zalíbení. Tak jako vzhled pumpek byl řízen vkusem majitele, stejně tak bylo na osobním uvážení, jaký vzor podkolenek si muž oblékl. Pumpky byly nedílnou součástí každodenního šatníku, ale do formálního oděvu rozhodně nepatřily. Pozor na záměnu pumpek a lyžařských kalhot! Lyžařské kalhoty končily u kotníků, kde byly přichyceny gumičkou a přes ně byla přetažena vlněná ponožka. Lyžařské kalhoty jsou z hrubšího a drsnějšího materiálu a končí u kotníků, kde mají gumičku buď po obvodu, nebo provlékací gumu pod chodidlem.
 Módní či staromódní?

Období po první světové válce se neslo v duchu obrovských kulturních převratů, kterým se nevyhla ani móda. Společnost se rozdělila do dvou táborů - těch konvervativních a těch, kteří byli otevřeni novým věcem. V módě se to pak projevilo dvojnásob. Starší důstojní pánové stále nosili stojaté límečky se složitými vázankami nebo motýlky a buřinky na hlavách. Moderní muži vsadili na módní tvarovaná saka, hedvábné kravaty a efektní ,,mačkané" klobouky. Tady se dostáváme k jádru problému. Konzervativní muži stále nosili oblíbenou vycházkovou hůl a ,,cibulové hodinky" - hodinky na řetízku v kapsičce od vesty. Naopak moderní muži nosili náramkové hodinky (pokud nějaké měli). Ačkoliv jsem zastánce jakékoliv osobitosti a všech možných kombinací, myslím si, že právě tyto dva ,,proudy" by se neměly míchat, aby neztratily na svém smyslu. (Tady na fotografii pánové odložili saka, nicméně pro ilustraci stačí - perfektně vystylizovaní do konzervativní podoby)

 Kde shánět? 

Teď to nejdůležitější, kde sehnat dobové obleky? Doporučuji obejít různá starožitnictví či bazary, kde vykupují pozůstalosti. Zaručeným místem, kde něco seženete jsou různá charitativní centra s oblečením, kam lidé vozí nepotřebné věci. Tím, že si zakoupíte za minimální částku oblek, pomůžete a přispějete potřebným. Zjistěte si, kdy tato centra dostávají věci, abyste je navštívili dříve, než nenasytní ,,vintage sběrači", kteří pak takové oblečení prodávají za mnohonásobnou cenu na aukru, nebo ve svých starožitnictvích. Tohle je nejjednodušší způsob, jak sehnat relativně kvalitní dobový kostým za dobrou cenu. Pokud ovšem sháníte vintage oblečení pro běžné nošení, pak doporučuji prohledat ebay, kde je velké množství nově ušitých replik starých obleků ve vysoké kvalitě. Ovšem nic se nevyrovná odzkoušenému pánskému krejčímu, který Vám ušije oblek na míru.


(ne)Potřebné doplňky 

K dobovému oblečení patří samozřejmě i neodmyslitelné doplňky. Klobouk, bez kterého muž nevyšel z domu. Pánský baret (bekovka), je méně formální pokrývka hlavy, která se nosila především ke sportovním úborům. Spony do kravat, manžetové knoflíčky, dobové šperky - to všechno jsou věci, bez kterých se muž ze začátku obejde. Důležitější je upravený vzhled, korespondující s oděvem, který má muž na sobě. Dlouho jsem měla jasnou představu o účesu a úpravě vousů ve 4O. letech, avšak postupem času jsem zjistila, že i tehdy panovaly stejné poměry jako dnes - muži nosili účesy hlavně podle svého vkusu. A jaký je nejdůležitější pánský doplněk? No přeci žena! :))


Ač se to zdá složité či ne, je to především zábava! I pánská móda skýtá nepřeberné množství různých kombinací a všech možných vyjádření, je jen otázkou každého, jak ji využije. I já se dopouštím mnoha chyb v oblékání, které si ne vždy uvědomuji, ale pokaždé je pro mě zábavné takto oblékat sebe i druhé, protože když si stejné šaty obleče několik žen, o každé budou vypovídat něco jiného. A stejné je to i u mužů. Člověk se stále učí, avšak důležité je, vždy zůstat sám sebou a najít si vlastní styl i v dobové módě. :)

Tolik pro dnešek, řekla bych, že je to až vyčerpávající příspěvek :) Zatím jsem napsala pouze první část, v té druhé bych se ráda věnovala konkrétnějším věcem a zároveň mám pro Vás připraven krátký rozhovor na téma dobového oblékání s Vám již určitě známým Adamem von Wolfsbergem. Tentokrát se víc, než kdy jindy těším na Vaše reakce a komentáře, protože jsem dnes čerpala především ze svých názorů, které se mohou u ostatních dost lišit. Uvítám připomínky a komentáře :) V případě pozitivních ohlasů v nejbližší době napíšu i druhé pokračování příspěvku, případně se stejným stylem zaměřím i  na dámskou populaci :)

Hezký zbytek večera Y.DM:)

11 komentářů :

 1. Krásný článek! Pěkně se to četlo a s obsahem souhlasím :-) Těším se na pokračování :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, to mě těší, pokračování určitě bude! :)

   Vymazat
 2. Jo a máš moc hezký design blogu, působí to o mnoho lépe než ten starý, teď je to takové profesionálnější, jen bych volila elegantnější písmo :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mnohokrát, to jsem moc ráda, že se desing líbí! :) S tím písmem docela bojuji, aby šlo dobře vidět, bylo čitelné a vypadalo dobře... Ale asi jej změním na něco stylovějšího, díky za připomínky! :)

   Vymazat
 3. Krásně napsáno, kvalitní příspěvek! Díky za takovou práci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, každá taková podpora mě nesmírně potěší :)

   Vymazat
 4. Skvelé! Som rád, že konečne vyšiel módny článok z mužskej časti... väčšinou sa s módou spájajú ženy, ale predsa aj muži sa nejakou módou riadia a myslím si, že nájsť na internete zrozumiteľný článok o dobovom obliekaní, ktorý vyvaruje chýb a poučí čitateľa, je takmer nemožné (moja angličtina je žiaľ celkom chabá).
  Chválim autorku a prajem dlhé fungovanie blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uff, no musím říci, že jsem vážně až takovou odezvu nečekala. Skládám poklonu, že máte takový zájem o stylovou módu i přehled. Opravdu jsem moc potěšena, že byl pro někoho článek přínosný a opět skládám velké díky za takovou pochvalu, které si moc vážím :)

   Vymazat
 5. Opravdu jsi neskutečná! To je snad nejlepší článek o pánské módě co jsem kdy četl. Díky, že jsi shrnula jen to nejpodstatnější a přitom udělala naprosto ucelenou představu jak se to má a nemá nosit.

  OdpovědětVymazat
 6. Je to pěkně napsané.Líbí se mi to .Nejlepší je zkouknout filmy pro pamětníky.Lidé se bohužel v dnešní době změnily postavou i obličejem.Né každý nebo každá bude vypadat ve stylu 40 léta dobře.Největší hrůzy jsou u dnešního moderního filmu jehož děj se třeba ve 40 letech odehrává.Těm lidem chybí glanc,nemají šmrc a neumí v tom vůbec chodit.Je to podobné jako s lidovým krojem .Né každému sluší a né každý v tom umí chodit.Franta

  OdpovědětVymazat