neděle 21. září 2014

Tragické události při mobilizaci (Mobilizácia 2014, bunkry Petržalka u Bratislavy)

Babí léto, 1938
Příslušník finanční stráže (v popředí) se svými dvěma kolegy četníky střeží československou hranici. Je to už několik dní, co z rádia zazněla mobilizační vyhláška. Útoky ozbrojených sudetských němců jsou stále častější, proto byly v okolí zesíleny ozbrojené hlídky. Betonové bunkry, vybudované po celém pásmu pohraničí jsou konečně obsazeny. Někde sice ještě probíhají finální úpravy, jinde teprve začínají s betonáží, ale i přes to se němečtí nepřátelé právem obávají utajené technologie československých stavitelů.


Dneska je na hranici rušněji než včera. Krásná slečna, vracející se z návštěvy německé kamarádky, je pro uniformované pány snad jediné zpestření dne.


Naopak stálé pokusy sudetských němců s neplatnými doklady překročit československou hranici už tolik příjemné nejsou. Jsou agresivní a pokouší se vyvolat konflikt i se sebemenší záminkou. Naštěstí se zrovna těmto strážníkům doposud podařily všechny takové situace vyřešit bez střelby.


K hranicím se přibližuje osobní automobil s nervozní osádkou. 


Ve stejnou dobu přijímá velitel stráže na hranici důležitou informaci o narůstajícím nebezpečí ze strany obzbrojených sudetských němců, kteří napadli nedalekou celnici.


Mezitím dorazil osobní automobil až k hraniční závoře. Cestující jsou vyzváni ke kontrole dokladů i automobilu. Ačkoliv československá osádka automobilu bez problémů projde kontrolou, z bezpečnostních důvodů nemohou být momentálně vpuštěni přes hranice. To se samozřejmě civilistům nelíbí a hlasitě se domáhají vpuštění do vlastní země.


Z dálky se najednou ozve hlasité pokřikování německých hesel a nakonec i střelba. Ozbrojená skupina sudetských němců se rozhodla zaútočit na hraniční přechod. Četníci rychle pouštějí automobil s civilisty, aby odjeli do bezpečí.


Po deseti metrech jízdy se auto zastaví a nejde znovu nastartovat. Vyděšený řidič se marně pokouší točit klíčem a znovu rozjet motor. Nakonec vyběhne zbytek cestujících a snaží se auto roztlačit.


Obrovská přesila sudetských němců se vrhá na hrstku ozbrojených strážců hranice. Při mohutné palbě je zasažen jeden z posádky automobilu, která se marně snaží roztlačit auto.


Je to snoubenec blonďaté Karolíny, která se měla příští týden vdávat a právě se vraceli ze svatebních ohlášek. Avšak snoubenci už není pomoci, ještě chvíli se s křikem a bolestí svíjí na zemi, ale pak utichne jeho hlas a nekonec i tlukot srdce...
Řidiči se podaří nastartovat osobní automobil, spolu s četníkem se snaží přeživší ženy naložit do auta a odjet do bezpečí. Karolína se odmítá smířit s tím, že opustí svého milovaného a chce ho za každou cenu vzít s sebou.


Automobilu po několika minutách opět utichá motor a tentokrát už nejde nastartovat nadobro. Četník i příslušník finanční stráže se snaží postarat o zoufalé civilisty, ale jen stěží dokáží zabránit šířící se panice.


Mezitím sudetští němci obsadili československý hraniční přechod.

Avšak ne na dlouho, z blízkého městečka dorazila posila v podobě perfektně secvičené jednotky SOS (stráže obrany státu) a prvorepublikové armády.


Ztráty jsou na obou stranách, ale čechoslováci konečně začínají získávat přesilu.

Civilisti jsou odvlečeni pryč, ale kulka zasáhne i Karolíninu sestru, která na místě umírá. V pozadí se už blíží ozbrojené četnictvo, které chystá zásadní úder proti agresivnímu nepříteli.

Ztráty jsou obrovské na obou stranách, ale čechoslovákům se podařilo dobýt zpět jejich hraniční přechod. Každý z nich doufá, že ubrání jejich rodnou zemi před masivním útokem nepřátel.


Chvíle zadostiučinění však netrvá dlouho. Z rádia se ozývá zlomený hlas prezidenta Beneše, hovořící o dobrovolném vydání státních hranic. Všem ozbrojeným státním složkám je přikázáno okamžitě složit zbraně a bez násilí opustit střežené československé pohraniční území. Zhrzení vojáci odcházejí pryč. Málokdo se dokázal smířit s takovou potupou, někteří sáhli po vlastní zbrani ...

KONEC

Historická rekonstrukce tragických událostí z kritického roku 1938 na opevnění v Petržalce byla závěrečná třešnička na dortu letošní letní sezony. Úžasná atmosféra dobových táborů obou válčících stran, prohlídky prvorepublikového bunkru, dobová hudba a spousta dalšího doprovodného programu, včetně naší tématické přehlídky - to vše jste mohli vidět na akci Mobilizacia 2014. Tímto bych ráda poděkovala organizátorovi za pozvání a za péči, kterou nám po celou dobu věnoval. Ukázku s obrovským potenciálem si příští rok nesmíte nechat ujít! :)

Za opravdu vydařené fotografie děkuji K. Adamusové (babuna foto), za doslovný ,,křest ohněm" děkuji rovněž Kačce a Andrejce, že jste to zvládly :)

Hezký zbytek večera Y.DM:)6 komentářů :

 1. Fotky vypadají skvěle, vypadá to na opět úžasnou akci.:-) Veru

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. byla to úžasná akce, škoda, že jsi z takové dálky :( Mno někdy musíme zavítat na nějakou úžasnou akci zase k vám :)

   Vymazat
 2. bravurni ukazka, skvely clanek, dekujeme!

  OdpovědětVymazat
 3. fotky super, článek luxusní a Ty jsi úchvatná!!!

  OdpovědětVymazat