pondělí 29. prosince 2014

Zimní móda 4O. let (Móda z ulice vol. IV.)

Dokonce už i v Olomouci napadl nějaký ten poprašek, proto jsem neváhala ani chvíli (opravdu, hned ráno po probuzení) a donutila mého drahého k mrazivé procházce v parku. Bylo sice kolem poledne, nicméně ospalecká opuchlost mě stále neopustila :)))Oblíbený hnědý ,,styling" jsem pro tentokrát rozbila červenými prvky. Koženou kabelku i rukavičky jsem doplnila i červeným šátkem kolem krku, který jsem tentokrát vyměnila za kožešinový límec.Pruhovaný kabát je příkladem zimní módy 4O. let. Vycpaná ramena a úzký pas tvoří typickou X siluetu, známou právě pro 4O. léta (a taky pro 8O. a 9O... :)). Nicméně u nás dost dlouho přetrvával trend z 2O. a 3O. let, kdy měly zimní svršky naopak propadlá ramena, splývající a bez zvýrazněného pasu, siluetou podobný trojúhelníku.

Byť i minimální náznak kožešinky, třeba v olemování rukávů, byl symbol luxusu, protože cena kožešin se během války dostala do závratných výšin, nemluvě o takřka povinném odevzdávání kožešin vojákům na frontu. Dnes jsem se oblékla do ,,chudší" verze, takže po kožešinách nemám ani stopy a místo klobouku jsem nasadila oblíbený baret, který byl rovněž levnější variantou než návštěva modistky. Ale snaha módních řetězců i časopisů, zapojit barety a jiné levné alternativy klobouků (třeba turbany) i do ,,lepší módy" 4O. let se vydařila, takže v uvozovkách laciné pokrývky hlavy nosily i filmové hvězdy, odívané těmi nejlepšími salony. (Teď pomíjím historii fenoménu Garsonne, kde dámy začaly nosit barety z jiných důvodů).
V mém případě je to často jediná volba, protože mi sluší asi jen jeden typ klobouků, ve zbytku vypadám jako květák. ...Kotníčkové boty se nosily dokud to šlo. Od podzimu do jara to byla nejpraktičtější obuv. Jakmile mrazy uhodily trochu více, bylo nutno přesedlat na pohodlné, avšak často nevzhledné válenky (v čechách filčáky, u nás sněhule). A nemohla jsem si odpustit fotografii nových punčošek. Můj drahý mě na Vánoce zásobil množstvím na celý rok :))


Pro dnešek je to ode mě vše, ještě dnes odpoledne odjíždíme opět na Muzeum železné opony ve Valticích na oslavu dobového Silvestra. Už tuto sobotu se koná tradiční výšlap na Helfštýn, kterého se snad jako loni zúčastníme i my. Neváhejte a připojte se taky :) Fotografie z loňska zde
Pak už nás čeká start nové sezony a příprava nového projektu. Brzy přinesu i slíbený rozhovor se členkami KVH Zolium.

Krásný Nový rok Vaše DM:)

P.S. A takhle to u nás vypadalo ještě před pár dny (taková (ne)zimní erotika) :))7 komentářů :

 1. Pořád hledám tu opuchlost, o které neustále mluvíš :-D
  Jinak super jako vždy, nejvíc se mi líbí první fotka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujíí :) mno já doufám, že to není pozůstatek po náletu na cukroví, nýbrž jen ranní opuchlost, která je 10x více vidět na fotkách, než ve skutečnosti :D

   Vymazat
 2. Jako vždy Vám to moc sluší. Mám ráda zimu už jen proto, že můžu nosit všechny ty kabáty, klobouky, barety atd. Všimla jsem si, že také užíváte termín "chudší verze" :) Mám kabát se stojáčkem, ke kterému se nehodí kožešina, nosím k němu tedy šátek a baret a také to tak nazývám.
  Adéla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Pravdou je, že v zimě vypadají klobouky a barety na dámách přece jen přirozeněji, než v létě, takže toho taky patřičně využívám, ačkoliv nejsem příznivcem pokrývek hlavy :) Kabát se stojáčkem musí vypadat velmi zajímavě, pokud byste třeba někde měla fotografii, ráda bych se nechala inspirovat :)

   Vymazat
  2. To já zase ano, pokrývka hlavy je mým symbolem v každém ročním období :) Není problém, můžu Vám zaslat fotografii kabátu na e-mail (nemám účet na Facebooku).
   Přeji hezký den :)
   Adéla

   Vymazat
 3. Bezva, tohle se mi moc líbí. Nic přeplácaného, decentní, velmi elegantní, ale stejně šik, tak jak to bývalo :) Tleskám před Tvou krásou a invencí (nejen) v módě :) P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. och, děkuji za takový kompliment a snad ani nevím, co na něj říci :) Snad se budou líbit i další ,,outfity" :)

   Vymazat