sobota 21. března 2015

Co je vlastně ten pin up? (4 body co byste měli vědět o PinUpu)


... aneb co byste měli vědět o PinUpu

1. PinUp jako umění
Ano ano, všichni to známe - obrázky ,,pin up" - tedy připíchnuté na nástěnce nějakého amerického vojáka a tak dále... Ale ono PinUp už vlastně vznikl mnohem dříve, než nějaká válka vůbec započala. Naivní obrázky, které v sobě vlastně geniálně odrážejí kulturu i aktuální dění v každé své éře neztratily nikdy na svém půvabu, ačkoliv svět už dávno objevil kouzlo fotografie.

(J. Knápek fotostudio91)A kdy vlastně lze začít datovat vznik pinupu? Nemaloval jej už Alfons Mucha na svých rozkvetlých plakátech, kde zobrazoval prakticky to stejné, co o několik let později Vargas? Žánr PINUP se dlouho prodíral z kategorie ,,lehké erotiky" až k plnohodnotnému umění. Velmi tomu napomohla právě 2.světová válka, když se roztomilé slečinky začaly objevovat na trupech letadel a nakonec se do pinupu převtělily i ženy z masa a kostí. Některé zdroje uvádějí, že klasický kreslený pin up zakončil svůj vývoj v 6O. letech, kdy přestaly dívkám nečekaně vykukovat lemy podvazků, ale objevilo se zcela něco nového - dívky už neukazovaly podvazky, ale nečekaně jim sklouzly krajkované kalhotky ke kotníčkům. Ale přesto tehdy nebyl vývoj u konce, (kreslený) žánr PinUp se objevuje až do současnosti v několika možných variantách s ohledem na kontext doby i společnosti.2. PinUp jako kultura
Ačkoliv dnes mluvíme o hvězdách stříbrného plátna (Dietrichová, Garbo, Monroe...) jako o pinup girls, ve skutečnosti ten hlavní boom spustila až hvězda z cigaret LuckyStrike - Betty Page. Její druhou stránku mince, tedy fetiš tvorbu, dnes nechávám ladem. Nicméně v této době začíná opravdová žízeň po atraktivních pinupkách, které se začínají diametrálně lišit od původní představy z 3O. let. Vzniká i odnož pinupu - tzv. Rockabilly, která je dnes velmi často zaměňována za klasický pin up.
Jaká je tedy představa opravdové pinupky? Na počátku min. století byla pinupka dáma z nejvyšších vrstev, oplývající snad i jistou formou emancipace. Byla zobrazována nejčastěji ve večerní róbě, která dávala vyniknout jejím perfektním křivkám.(Neplést si tento pin up s erotickými obrázky z 2O. let, které jsou kresbou dost podobné).2. světová válka značně změnila tento prototyp ženy. V reakci na aktuální dění se z pinupek stávají křehké, lehce neohrabané krásky s naivním až infantilním obličejem. Často jsou zobrazovány v situacích, které nejsou pro ženy úplně typické a svým výrazem se snaží říci něco jako: ,,Pomoc, jsem tady sama a bez Tebe si neporadím, už se mi vrať". Na druhou stranu dívky z trupů letadel působily dost opačným dojmem. Obvykle byly odívány do vojenských uniforem (dokonce i agitační plakát USarmy měl na sobě pinupku!) a působily naopak velmi sebevědomě, dávajíc na odiv svou atraktivitu a ženskost.Rockabilly dívky pocházejí z hor, nejsou tolik elegantní ani něžné, nejsou ani z válečné éry, začínají se objevovat až někdy v 5O. letech. Jsou to rozené drsňačky a pokud zrovna nemají vypasované kalhoty, tak jim podvazek nevykoukne, ony ho ukáží. V módě i ve vystupování je zde zásadní rozdíl, ačkoliv jsou tyto dva směry často spojovány dohromady. Je pro ně typické tetování, kostkované košile, hotrody a velmi výrazné victory rolls, mnohem větší, než jaké se nosily ve 4O. letech. Rockabilly nemá absolutně nic společného s 2. světovou válkou!Co z toho tedy vyplývá? PinUp je životní styl, způsob chování,vystupování a smýšlení. PinUp je buď velmi elegantní žena, která ví co chce, nebo roztomilá dívenka, jež se ocitla sama ve světě. Muži si často oblíbili jednu PinUpku a pak sbírali pouze její edici karet, protože byla něčím typická. A právě to je ono, každá byla něčím výjimečná, v tom je kouzlo pinupu, žádné kopírování, nýbrž vlastní charakter.3.PinUp jako móda, opravdu stačí jen puntíky a rudá rtěnka?
Dnešní módní kolekce nabízejí spoustu oblečení označených pod názvem ,,pin up fashion". Jedná se především o šaty inspirované siluetou 5O. let, obvykle s pravidlem - čím víc puntíků (třešniček, mašliček...), tím lépe. Tato móda má nejblíže do stylu rockabilly, který má u nás relativně silnou základnu, která se postupem času zvětšuje. Není proto nic divného, když potkáte slečnu v tylových 5Os šatech a na nohou má conversky, nebo v uplých jeansech (které by měly být do pasu) a s podpatky.

(zdroj fotografie: krasna.nova.cz)
 Pro mě je pin up každá žena/dívka, která elegantně kráčí ulicí, ví co má na sobě (tedy nemá sportovní bundu a k tomu podpatky apod.) a je sama sebou. PinUp není žena, která si obuje lodičky, ve kterých neumí chodit, 5Os šaty, ve kterých se hrbí a namaluje se rudou rtěnkou, kterou má na zubech (to mám vždycky já, nesnáším Tě rtěnko!!! :D :D ).
PinUp není jen o šatech, pinup je také o výrazu. Správná pinupka se vždy usmívá, maximálně jen udiveně špulí rtíky, ale i tehdy se stále usmívá, protože pro vážnost zde není místo :)
 (zdroj fotografie: marienoir.blogspot.com)
4. PinUp není móda 5O./6O. let
Muzikál Pomáda je sice fajn, ale stačí se podívat na fotografie babičky z mládí, kde ta móda vypadá přecejen úplně jinak. U nás i maximálně výstřední Páskové nosili jen o dvě čísla větší saka (nebo ho ještě lépe obrátili), ale stále se to ani zdaleka nepodobalo pinup módě, jak je to prezentováno teď. Jistě, jiná situace byla za oceánem, nicméně i tam ta móda vypadala v opravdu hodně stylové formě asi nějak takto:
(zdroj fotografie: pro mě jeden z nejinspirativnějších blogů na 4Os-5Os módu - http://lostin1950.blogspot.com)Dnes dost obsáhlý článek (stejně nepojmul vše, co jsem chtěla říct :D),  na který jsem se chystala už delší dobu. Ačkoliv jsem všechno shrnula jak jen to šlo, je tady hromada nevyřčeného, k čemuž bych se chtěla v budoucnu vrátit (doufám, že to tedy neskončí u toho, že Vás jen odkážu na oblíbenou literaturu s touto tématikou :D). Fenoménu PinUp se jistě budu věnovat i v Bratislavě na semináři, nicméně jsem si jista, že rozhodně nebudu mít tolik času, abych tento žánr více rozebrala. Vlastně ani nechci, ráda bych se naopak zaměřila ryze na praktické věci s tím spojené a ukázala je na našich slečnách. Tedy rady jak na pinup účes, módu a hlavně pózování, styl fotografie a podobně.
Těším se na Vaše reakce a připomínky :)
Krásný zbytek dne Y.DM:)
15 komentářů :

 1. bezva, konečně někdo těm rádobypinupkám řekl, jak to vlastně je :)

  OdpovědětVymazat
 2. congratz :) nice post :)

  OdpovědětVymazat
 3. holka ty jsi prostě boží... a s tímhle psaním tě už vidím někde v magazínu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji děkuji, takovou zářnou budoucnost neplánuji :D

   Vymazat
 4. Velmi často, když jedu někam v MHD, nejsem správná pin-up. Některé lidi tam bych totiž nejradši pohledem zabila! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedna má kolegyňka mi říkala, že když chvíli bydlela v Plzni, tak v mhd potkávala nějakou slečnu s perfektně upravenými 4Os vlasy i oblečením a celou dobu na ni jen zírala, ač se cítila dost trapně :D Nezírala náhodou na Tebe? :D

   Vymazat
  2. Jéé, na mě asi ne, chodím tak celkem krátce, ale moje kamarádka (překvapivě :D) chodí permanentně oblečená v protektorátní módě. Já a ona se takhle oblékáme pořád, takže zaručeně jedna z nás to musela být. Ještě jsme takové protiklady - ona malá x já vysoká, ona blondýnka x já tmavovlasá...A chodíme do stejné menzy, takže tam už si lidi taky musí myslet své :D Jinak jsem na zírání zvyklá, to mi nějak nevadí :)

   Vymazat
  3. Tak to já se ji musím zeptat, zda to byla blondýnka, nebo brunetka :D

   Vymazat
 5. Výborný článek a velice výstižný. Chápu, že si veřejnost pojmy jako móda 40. let a pinup dost plete. Zároveň mě ale děsí, že většina populace prostě neví, co se v padesátých nosilo. Představí si ony pinups, ale už neví o Diorových přísných róbách, makeupu - masce a vyšnerovaném pasu. Představí si jen putníky, které jsem popravdě na moc dobových módních návrzích neviděla... Škoda.
  Mě osobně se pinup styl líbí a ještě víc onen rockability. Akorát neznám žádné dobové rockability girl photo... Přijde mi fajn, že ve stylu pinup se člověk může obléknout i trochu nedobově, nedodržet všechny konvence tehdejší módy, ale patří do toho uplé džíny atd. Tedy - beru-li styl pinup nebo rockability jako módní styl, nikoli 100% návrat k historii.
  Líbí se mi, jak jsi psala, že správná pinup není jen o šatech.
  Takové články jen vítám, rozsah ideální:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mno tedy, samotná Lady Turnýra! :O Děkuji mnohokrát za takovou pochvalu, které si moc vážím :)

   Vymazat
  2. Rockabilly není styl 50. let, ale 80. let - proto ty holky mají upnuté džíny (ty se v 50. letech opravdu takto nenosily), tenisky, puntíky a podobné oblečení.

   Vymazat