úterý 7. dubna 2015

Oslava Velikonoc, která se (ne)stala


Tak začalo jaro. Válka sice řádí na celém kontinentu, ale přesto se skupina dávných přátel opět sešla v malé chaloupce, ukryté uprostřed valašských hor. Setkávají se zde rok co rok, aby společně oslavili svátky Velikonoc, nehledě na odlišný původ každého z nich. Ani rozdílné uniformy nehrají roli, vždyť se znali již dlouhá léta před válkou a politika nemá na tohle přátelství vliv. Dokonce i slečna Marlen vytáhla mohutný kožešinový límec k významnému dni, ačkoliv jsou takové okázalosti už pár let společensky zapovězeny.


Nejen Velikonoce jsou důvodem k oslavám. Mladá Misha slaví své jednadvacáté narozeniny. Je čas alespoň na chvíli zapomenout na strasti a smutné okolnosti a užít si každý moment s přáteli. Dort je sice z margarínu a místo ovoce je naplněný řepou, ale to na radosti neubírá.
Vše nejlepší Misho!


Oslavy mohou začít!Lidé na Valašsku, kteří odjakživa bydleli v drsném prostředí horských kotárů, jsou o to více pohostinní. Rádi se podělili o pár lahví potaji vyrobené pálenky.


Slivovica od stařečka zrobi divy aj s otrkaným ogarem.


A tak i přespolní začali tančit odzemek ...


Ne každý však vyhrál boj s gravitací :))


A taky přišla sázka, kolik pasažérů se vejde na jednu ukořistěnou motorku? 


Víc než dost :))


Po dlouhé noci nastalo kruté ráno. 


Někdo nemohl vylézt z vyhřáté postele ...


... jiní už pod dohledem žen připravovali sváteční oběd.


Venku voní čerstvě pečené maso. Pytlačení je sice přísně trestáno, ale málokdo zná místní krajinu tak dobře, jako Klimeš, který celé dětství trávil v hustých lesích se spřátelenou divou zvěří.


Jarní slunce se příjemně opírá o bledou a unavenou pleť.


Zatímco někteří odpočívali po bujaré noci, další znovu osedlali a tentokráte i nastartovali ukořistěnou motorku a vydali se na průzkum nedaleké vesnice. Dlouhé kabáty vojenských uniforem vlály do dáli, když je náhle předjel osobní automobil a rázně zablokoval celou silnici. S patřičnou hrůzou se snaží obrátit motorku a ujet gestapu, nebo snad vojenské hlídce? 

Ani tajná policie, ani vojáci. Z automobilu vyskočili dva veselí pánové, majitelé místní pálenice, kteří fascinováni mezinárodnostním přátelstvím, vtáhli mladé vojáčky přímo do palírny na tajnou ochutnávku. (Ženy také nesměly chybět, ale více fotografií z pálenice publikovat nelze, díky za pochopení :D )


A tak uplynul den, který pro některé skončil návštěvnou pálenice a začal až nedělním ránem, což bylo o to smutnější, protože nastal čas loučení. Je načase vrátit se zpátky. Sbohem moji milí, za rok zase znova a snad všichni zdrávi a přeživší :)

(Poslední fotografie, která vysvětluje ten podivný řetízek, co nosí gentlemani v kapsičce u vesty. Už víte,  k čemu slouží? :D )


Lehce nadsazený článek na vyžádání, kterak jsem mimojiné slavila dopsání bakalářské práce :))

Takový byl víkendový příběh, který se vlastně (ne)stal. Malé odlehčení před dalšími články, kde se budu intenzivněji věnovat módě 4O. let. Těm, co nedorazí v pátek do Bratislavy, snad brzy zveřejním reportáž z celého semináře (ze kterého už teď chytám tiky... tak nám prosím držte palce :))). Pokud byste přesto měli zájem seminář navštívit, již brzy zveřejním termín akce v Olomouci :)

Krásný zbytek dne Y.DM:)

3 komentáře :

 1. no to si děláte pr.. :D to musela být maximálně drsná párty :D :D

  OdpovědětVymazat
 2. Jo jo, sranda musí být, obzvláště ta zasloužená.
  Docela by mě zajímalo, co na vaše dobové vycházky/projížďky/jiné akce říkají sousedé :) Tuším, že už si na oživlou minulost asi zvykli...
  Přeji pěkný začátek jara!
  Bětka

  P.S.: Na té motorce vypadáte jak vystřižená z pin-up obázku, včetně pózy a výrazu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Valašsko musí být drsný kraj jen pro otrlé povahy :D Ta fotka s otvírákem na řetízku mě dostala, to musím doporučit své drahé polovičce, právě se snažím najít fotku, kde má ruku připoutanou k půllitru s pivem... :D
  Jinak Vám to opět velice sluší a blahopřeji k dokončení BP :)
  Adéla

  OdpovědětVymazat