pondělí 13. dubna 2015

Ženy a kultura během 2. světové války (Seminář Bratislava)

Už nevydržím déle čekat na zbytek fotek a musím se podělit s krátkou reportáží z právě uplynulého semináře v Bratislavě, který jsem avizovala již několik týdnů předem. V prvé řadě bych chtěla velmi poděkovat Borce Haranzové (KVH Zolium) a Baťa Gentlemen´s Clubu za samotnou realizaci této akce.
V neposlední řadě také divákům, kteří vytvořili naprosto úžasnou a přátelskou atmosféru v krásných prostorech restaurace Alizé.

/foto A. Mann/


Večerní program věnovaný (nejen) ženám v druhoválečné společnosti byl rozdělen do dvou hlavních bloků. První část, věnovaná civilnímu životu na sklonku 3O. let a v průběhu 2. světové války, byla v režii našeho Českého pin up a vintage studia. O druhou polovinu večera se postaral Klub vojenské historie Zolium se svými hosty, kteří představili ženy v armádních sborech německého, sovětského a československého vojska.

Mariana Džubáková (vlevo) představila denní reálie a povinnosti žen v rudé armádě. 


Kristina Sehnálková připravila nahlédnutí do života žen 1. československého armádního sboru v SSSR. Diváci si tak mohli například vyslechnout autentické výpovědi skutečných účastnic bojů na východě, nebo prohlédnout uniformy, které tehdejší ženy nosily. 


A na závěr prezentace o ženách v německé armádě v podání krásných členek klubu vojenské historie Zolium pod vedením Borky Haranzové (zcela vpravo).


A jak vypadala část, věnovaná civilnímu životu během 2. sv. války? Diváci měli možnost prožít si tři životní osudy mých blízkých kamarádek během let 1939 - 1945 s krátkým přesahem po konci války. 

Příběh Hany, vznešené aristokratky, která je nucena se během války ukrývat na venkově.


Příběh Miši, dívky z nižší sociální vrstvy, která využije nastálé situace ke společenskému růstu.


A příběh slečny Susanne, která se během tří let změní z náctileté dívenky na rebelující divošku z tehdejší populární subkultury swingtanzerst (potápky-bedly).


 O krátký náhled do pánské módy se postaral náš dvorní fotograf (a odborník na slovo vzaté :)) Adam.


Závěr večera patřil západní kultuře PinUp a jejímu krátkému představení. Je škoda, že na tento doposud žijící fenomén nezbyl dostatek času. Nicméně to byl pro nás dostatečný impulz uspořádat událost věnovanou právě jen kultuře PinUp (coming soon!).Dokonce i někteří z příchozích diváků dodrželi stylový dress code 4O. let, což jen podtrhlo velmi netradiční atmosféru akce.
Zdroj: Baťa Gentlemen´s clubDámy v uniformách doplňovaly i krásné ženy z publika stylizované ve vintage outfitech. 


Závěr večera s iniciátorkou akce Borkou Haranzovou.


A teď něco z backstage, aneb jak probíhají přípravy :))


I v německé armádě měly helferinky smysl pro humor :))


Nekonečná úprava Zuzčiných vlasů ... :)


A milion selfíček .. :D


Pro mě jedna z nejklíčovějších akcí tohoto roku, na kterou jsem se neuvěřitelně těšila a netrpělivě očekávala, jaké bude mít ohlasy. Bylo pro mě proto skoro až překvapením, jak velkou pozitivní zpětnou vazbu jsme obdrželi, spolu s nabídkami na další spolupráce. Nyní mohu s jistotou potvrdit, že tato akce bude mít reprízu i v Olomouci, přičemž další města jsou v jednání. Data události ještě nejsou momentálně stanovena, vzhledem k velké vytíženosti dam z KVH Zolium i jejich hostů (slavnosti osvobození se blíížíí :)). Ale s jistotou Vás budeme včas o všem informovat.:) 

 Ještě jednou bych proto chtěla převelice poděkovat za tu neuvěřitelnou podporu jak Vám, divákům, tak i Borce Haranzové a jejímu klubu Zolium. Rovněž Baťa gentlemen´s clubu za realizaci. 

Na našich facebookových stránkách můžete shlédnout celé album z akce: https://www.facebook.com/czpinup
Zároveň zde budeme zveřejňovat i články z medií a snad i můj překoktaný rozhovor pro rozhlas, který jsem poskytla během akce :)

Už tento pátek nás můžete potkat na vernisáži výstavy k výročí vzniku SNB v Plumlově. Tentokráte v dobové postupce - budeme oděny v šatech od 4O. do 7O. let.

Díky za použité fotografie:  A. Mann a Baťa gentlemen´s club
Krásný zbytek dne Y.DM:)

7 komentářů :

 1. Paráda! A slečna Dasha Marlen byla naprosto odzbrojující. Pohotové odpovědi, neuvěřitelně vtipná a profesionální, skláním se. Ostatní dámy byly taky úžasné, doufám, že tohle není poslední akce tohoto typu. P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaj, takový kompliment jsem vůbec nečekala, děkuji mnohokrát :)

   Vymazat
 2. Pekný článok, teším sa na fotky...

  OdpovědětVymazat
 3. Hezký článek, snad bude podobná akce i v ČR, to už si nenechám ujít :)
  Adéla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě bude! :) A budeme moc rádi, pokud dorazíte :)

   Vymazat
 4. Dasha počula som ťa v rádiu včera :) dobre ty :)

  OdpovědětVymazat