pátek 1. května 2015

Oživená historie na zámku v Kravařích (hrané scény z konce 2. světové války)

Konečně se dostávám k tomu, abych napsala příspěvek o akci na zámku v Kravařích, která proběhla minulý pátek. Tentokrát nebudu psát tak, jak jste u mě zvyklí - tedy klasickou reportáž z rekonstrukce (tu najdete například v archivu regionální televize Hlučínsko - odkaz zde), nýbrž bych se s Vámi chtěla podělit o hluboké dojmy z celé akce. Hlavní program probíhal v pátek od 18. hodiny, takže noční atmosféra v ponurém prostředí byla mnohem dramatičtější. Bohužel díky špatnému osvětlení byl problém s fotografováním, proto prezentuji jen fotografie z bílého dne. 

Upozorňuji, že VŠECHNY použité symboly jsou určeny pouze pro přiblížení nedávné historie a v žádném případě nejsou součástí nějaké propagace!!!Jak jsem předem avizovala, minulý víkend proběhlo zahájení sezony na zámku v Kravařích formou oživených komnat. V celé polovině zámku probíhala rekonstrukce možných událostí v roce 1945. Komnaty posloužily jako vojenský štáb německých důstojníků, polní lazaret nebo taneční kabaret.Návštěvníci měli možnost zhlédnout naprosto autentické ukázky dění na operačním sále. Raněné vojáky ošetřovaly německé sestřičky červeného kříže. Z použitých obvazů poházených po zemi a z krvavých stop na kachličkách mi naskakuje husí kůže ještě teď (a to mám za sebou zdravotní školu...). Křik poraněných mladých mužů a německé rozhovory nemocničního personálu jen dopomáhaly stísněné atmosféře.Na nádvoří zámku, kde se ukrývaly zbytky prchajících německých jednotek, se odehrávala krátká přestřelka z posledních dní války. V noci bylo nádvoří osvíceno jen několika málo světly a bylo možné vidět i záblesky z pistolí. Klepání okovaných bot šlo slyšet široko daleko ...V jedné z místností návštěvníci viděli,  jak mohl probíhat výslech zadrženého. (foto Turistické centrum Kravaře)A v neposlední řadě byl součástí programu i náš dobový kabaret. Zakouřené prostory od německých důstojníků, hlasitá dobová hudba a tančící tmavé uniformy s dámami ve večerních róbách, to vše byl pro mě nezapomenutelný zážitek.Vojáci v kabaretu byli opravdu zdatní tanečníci.Nesmím zapomenout ani na úžasný Soldatenheim - tedy dobovou hospodu pro vojáky a velmi milou a krásnou obsluhu.Noc jsme strávili v prostorné komnatě, navazující na zámeckou kapli. Druhý den nás čekala vyjížďka historickou technikou do okolních obcí.Celou kolonou jsme projeli zapadlými sudetskými vesničkami, kde se snad zastavil čas. Musím říct, že jsem ještě nezažila tak zvláštní pocit, jako při průjezdu bývalými sudetami s uniformovanými vojáky, kde se za námi otáčeli ještě původní obyvatelé těch končin. Tolik tedy z nezapomenutelné akci v Kravařích. Už nyní se chystáme na oslavy města Olomouce, které proběhnou tento víkend. Krátký teaser z našeho ,,kabaretu" předvedeme ve večerních hodinách i tam, nicméně tentokrát to bude vystoupení na opačné straně - tedy pro osvoboditele :)

Krásný zbytek dne Y.DM:)
Foto R. Gelnar

3 komentáře :

 1. Óó tam bych chtěla být... I když ten lazaret vypadá až děsivě reálně. Kéž by takovýchto akcí bylo víc. (Mimochodem, nevím jak ostatním, ale mně se některé fotky odmítají zobrazit.)
  Před chviličkou jsem vás viděla v televizi v reportáži z Olomouce, jak zuřivě vítáte :) A taky slečny Andrejku a Sussane na konvoji - jako vždy vám to všem velmi slušelo.
  Pěkný zbytek prodlouženého víkendu,
  Bětka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na živo to bylo opravdu dost děsivé a reálné, to musím uznat! :) Jaaj, chybička se vloudila, pokusím se fotografie opravit, nevím, co se děje :( Vážně jste viděla mé srdceryvné vítání? :D Já myslela, že to bylo jen v regionálním vysílání :)) Krásný zbytek dne Dasha :)

   Vymazat
  2. Na mou duši, byly jste úplně celostátně na ČT24. Hned jsem identifikovala vaše kostkované sako 8)
   Stále nejdou fotky č. 4, 10 a 11, ale což, ty ostatní bohatě stačí... :)
   B.

   Vymazat