úterý 24. května 2016

Poprvé na dobové akci - čemu se vyvarovat?

Často se na mě obracejí s prosbou o radu slečny/dámy, které jejich partner přesvědčil, aby s nimi vyrazily na nějakou dobovou akci. Z 99% se pak jedná o vojensko-historickou rekonstrukci z válečného období, nebo z doby první republiky. Ženy mnohdy tápou, co si vlastně obléct. Některé se poradí se zkušenější kolegyní, která už pár takových akcí absolvovala, některé to vezmou na vlastní pěst a vše se pak dozví z hanlivých komentářů na facebooku. Já osobně jsem byla spíše ten druhý případ a tak mám teď o to větší snahu udělat to, co nikdo předemnou (bohužel) ještě neudělal - sepsat všechny módní aspekty, kterým je radno se na dobových akcích vyvarovat. A vezmu to od hlavy až k patě :)

(a aby byla větší sranda, jako ilustrační fotky, jak se to dělat NEMÁ, poslouží archiv mých fotografií)
r. 2012


 HLAVA
Každou hlavu musí klobouk skrýti, vyplývá z tehdejších módních diktátů. Skutečnost však byla mnohdy zcela jiná a nebylo úplně neobvyklé, když po ulici kráčela žena bez pokrývky hlavy. Jak správně nosit klobouk je vlastně celá věda (které doposud nerozumím) a mnohem větším prohřeškem je, pokud si dáma ke slavnostnímu kostýmku nasadí pletený baret. Co tím chci říci? Máte-li krásný klobouček, rozhodně jej nenechávejte doma, ale absence klobouku je zanedbatelná, oproti mnohem většimu hříchu, kterým jsou neupravené a rozpuštěné vlasy!!! Není nic smutnějšího, než krásně upravená dáma, s perfektním makeupem a neforemně rozpuštěnými vlasy. Pamatujte, sahají li Vaše vlasy více, jak pár centimetrů pod ramena, sepněte je do drdolu!

Tak schválně, co je horší - ty neupravené vlasy, nebo kožené rukavice k letním šatům? :))
r. 2011K hlavě se ještě na chvíli vrátím. Bohužel, ač to může být pro mnohé velký handicap - nic nezkazí dobový dojem víc, než moderní brýle. Zda je mít, či nemít, to je na pováženou a každý usoudí podle vlastních možností. 

TĚLO
Pro mnohé ta největší překážka před účastí na dobové akci - samotný oděv. Ačkoliv teď možná někomu šlápnu na pomyslné kuří oko - pokud máte nějaké originální šaty, třeba po babičce, neberte je na vojenskou rekonstrukci. Jsou příliš cenné na to, aby Vám je někdo polil pivem, nebo poválel v trávě. V tomto případě raději oblékněte byť novodobé, ale "vintage vypadající" šaty, které divák za bezpečnostní páskou sotva rozezná. I tady však dbejte na to, aby vám z pod šatů/sukně nevylézala kolena. Volte raději širší, áčkovou sukni do čtvrtiny lýtek. Sklady, nebo plisováním nemůžete nic zkazit. Hluboké výstřihy k denní dobové módě nepatří, stejně jako odhalená ramena. Péřová boa či čelenky už ani nezmiňuji. Nesmím zapomenout ani na vhodné materiály, které jsou vlastně kapitola sama pro sebe. Použitelných a nepoužitelných materiálů je široká škála, ale na historickou ukázku se řiďte pravidlem: pokud Vaše šaty připomínají materiálem či potiskem PET lahev, nechte je raději doma.
Fotku myslím netřeba komentovat :D (Těch krátkých šatů jsem se stejně nedokázala vzdát, ale teď už jen visí na věšáku) r. 2012


NOHY
Opravdové nylonky, nebo hedvábné pavučinky se dnes podaří sehnat jen málokomu a neradno je nosit do terénu. Na druhou stranu je už vcelku jednoduché sehnat punčochy se švem. Zda je mají dámy na podvazcích, nebo jako punčochové kalhoty, to už kontrolovat nikdo nebude. I punčoška beze švu neznamená žádný problém. Horší jsou však silonky světle hnědé s černým švem, tohle na dobovou akci nepatří. Boty jsou na samostatný příspěvek. Stručně mohu poradit, abyste se vyhnuli výrazným barvám, hranatým špičkám a vysokým jehlám, vlastně jehlám vůbec - nejen z hlediska dobového, ale také kvůli Vaší bezpečnosti (běhání po poli v jehlách je zábavné pouze z pozice diváka). Nikdo po Vás nebude chtít, abyste na válečné ukázce cupitala v dřevácích, ale třpytivé lodičky, nebo duhové baleríny raději vyměňte za jednobarevné polobotky či černé lodičky na širším podpatku.
r. 2012


Čím více si dnešní příspěvek pročítám, tím více věcí se snažím doplnit a dopsat. Ale pak to zase mažu, protože článek je určen skutečně pro ty, kteří na akci vyráží poprvé a neví zhola nic o tom, čemu se vyvarovat. Ač je dnešní příspěvek maximálně stručný, má největší rada je: NENECHTE SE ODRADIT. Nikým a ničím. Je to přece jen zábava a Vy si to jedete užít. 

P.S. Nesmím Vás ochudit o naše punkové začátky. Poznáváte zpěvačku Kačenku? Dneska se tomu smějeme, protože ačkoliv jsme vůbec nevěděly co děláme, byly to úžasné zážitky :)

Vůbec první akce v r. 2011Napadá Vás něco, co jsem zapomněla zmínit? Napište do komentářů! :)
Hezký zbyte dne Y.DM:)

2 komentáře :

  1. Ježiš, staré fotky mě pobavily (Samozřejmě nic ve zlém! Asi tak stejně jako ty moje) :D Jinak nechápu svoje zaměření, ale mě úplně nad vším nejvíc iritují ty dlouhé rukavice ke krátkým šatům, to nemohu vidět nikde nikde a na nikom. Ale i tak jsou ty začátky takové roztomilé :) Ty šaty pár cm nad kolena bych asi neřešila ;)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já se nad tím taky bavím nejvíc :D Co se týče těch rukavic, zapisuji si a v příštím vydání to určitě zmíním :D Vtipné je, že já mám ty dlouhé večerní snad na všech fotkách výše :D Třešnička na dortu jsou na první fotce ty dlouhé rukavice, shrnuté pod lokty a NA NICH! navlečené hodinky tak z druhé poloviny 5O. let :D Ale to je na tom to hezké, že člověk se učí pořád :) (Pokud se tedy zrovna nenechá odradit těmi, kteří tomu rozumí do posledního detailu :))

      Vymazat