pátek 8. července 2016

Kde čerpám inspiraci - mé oblíbené vintage blogy

Často dostávám otázku, kde hledat inspiraci ve vintage odívání. Jedna věc jsou staré fotografie a originální módní časopisy z požadované dekády (dají se snadno sehnat na burzách a internetových aukcích, ale mnoho z nich je i v elektronické podobě - glamourdaze, vintagevogue atd...). Ale mimo to jsou, alespoň pro mě, obrovským inspiračním a informačním kanálem vintage bloggerky. U nás je jich sice pomálu, ale zahraniční weby skýtají opravdové poklady :) Doufám, že tímto udělám radost/ušetřím práci všem mým drahým čtenářům, kteří stejně jako já hledají inspiraci i mimo stará alba fotografií.Aktuálně můj nejoblíbenější blog, který píše jedna z členek mnou obdivovaného holandského klubu Interbellum. Ačkoliv články nepřibývají příliš často, každý z nich stojí za to. Autorka perfektně komentuje každý kus oblečení, které se nebojí kombinovat i s novými oděvy a doplňky tak, že absolutně stírají rozdíly mezi originálem a současnou konfekcí. Před nedávnem byla tato dáma v Praze, přičemž doporučuji přečíst příspěvek z této návštěvy, kde popisuje mimo jiné i navštívené vintage obchůdky :)


U bezkonkurenčního klubu Interbellum ještě chvíli zůstanu, abych představila mou další oblíbenou bloggerku Lindsay Lane. Sleduji ji už delší dobu a tak jsem si dobře povšimla jejího vývoje. Zpočátku se držela striktně dobového životního stylu a většinu jejího šatníku tvořily originální oděvy. Dnes se vydala cestou kombinací nové "moderní vintage módy" s true vintage oděvy. Její éterický vzhled Vám může připomínat slavnou Ditu, k níž bych si troufla ji také stylově přirovnat. Když pročítám její blog, je to jako bych seděla na jejím křesle v obývacím pokoji. Něžné a osobní příspěvky mi vždy vdechnou trochu z té poetické nálady, která vyzařuje i z jejích fotografií.


Teď trochu z jiného soudku. Tento blog je jedním z těch, kde hledám zábavnou inspiraci pro moji běžnou i vintage módu. CiCi Marie vtipně kombinuje moderní oděvy do "retro outfitů", ve kterých lze najít odkazy na téměř každou dekádu minulého století. Přispívá pravidelně a z jejich příspěvků se dočtete nejen o módě, ale také o účesech a kosmetice.

Tentokrát nebude řeč o bloggerce, ale o vloggerce, Lilly Jarlsson. Tuto neuvěřitelnou dámu jsem objevila teprve před několika měsíci, ale napjatě očekávám každé nové video, které nahraje na youtube. Autorka se pravidelně dělí o staré "tipy a triky na krásu", představuje nové oděvy a hlavně má perfektní návody na makeup. Ačkoliv je "její" dekáda 40. léta, velmi dobře rozpracovala typické líčení od 20. až do 90. let minulého století.Ačkoliv u nás moc vintage bloggerek není (nebo alespoň jsem na ně zatím bohužel nenarazila), pár tematických blogů najít lze a já na ně rozhodně nesmím zapomenout. Jedním z nich je Někdo to rád vintage. Články bohužel nepřibývají příliš často, ale když už, tak to stojí za to. Velmi dobře zpracované texty nabité novými informacemi. Autorka se detailně a do hloubky věnuje mnohdy méně známým tématům a rozpracovává je do čtivé a vstřebatelné podoby. Čtenář, který se o téma zajímá, to hltá jedním dechem.


V Čechách (konkrétně západních Čechách) zůstanu i u posledního blogu, který bych zde chtěla zmínit, protože rozhodně stojí za návštěvu. Autorkou je mladá slečna, patřící mezi dobové dámy z Plzně. O dobových civilistkách, které můžete potkat třeba na Slavnostech svobody a nikdy si nejste jistí, jestli se nedíváte na hologram filmového záznamu ze 40. let, jsem se už párkrát zmínila. Možná je škoda, že blog si vede pouze jedna z nich, protože na nich můžu pokaždé oči nechat. Ale buďme rádi alespoň za to :) Kromě reportáží právě z dobových akcí se autorka čas od času pochlubí svými vintage outfity, ve kterých se krásně odráží inspirace západním stylem a odkrývá tak odlišné pojetí módy na východě a západě, byť na území jednoho státu.
Blogů, na které bych chtěla upozornit, je samozřejmě mnohem víc. Některé vznikly relativně nedávno, takže ještě čekám až se ustálí jejich podoba, některé bych ráda představila třeba v dalším příspěvku :) Budu ráda, pokud se do komentářů podělíte zase s Vašimi favority :)
Komentáře k autorkám jsou čistě subjektivní, proto se omlouvám, pokud jsem nějaké informace omylem zkreslila. Použité fotografie jsem si vypůjčila ze zmíněných blogů.
Krásný zbytek dne Y.DM:)11 komentářů :

 1. Skvělý přehled, některé dámy vidím poprvé, tak děkuji za inspiraci :) i já bych ráda uvedla jednu favoritku, která zde není uvedena- Vás :)
  Hezký den
  Jackie Bel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, je to pro mě velká pochvala :)

   Vymazat
  2. P.S. těším se, až příště budu psát i o Vás, až na webu přibude více článků :)

   Vymazat
 2. Skvely blog, dakujem :)
  Pre mna je velka inspiracia aj Miss Victory Violet z Noveho Zelandu. Je to skvela baba, aj nadherna pinupka.

  OdpovědětVymazat
 3. Díky moc za zmínění! A samozřejmě i za inspiraci z jiných blogů :)
  Ale...ta dáma na té úvodní fotce je Štěpánka, nebo není...?? To by byla naprosto neuvěřitelná podoba :-O

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doteď mě to ani nenapadlo, ale ta podoba tam skutečně je! Štěpánka to není, je to slečna Birthe z Holandska :)

   Vymazat
 4. Zajímavý článek, děkuji za inspiraci :) Lilly Jarlsson také sleduji, je skvělá a moc sympatická.
  Hezký den,
  Amelia D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krásné dopoledne, Lilly je naprosto úžasná! Hodně z jejich rad už nějakou dobu praktikuji a jsou to takové malé zázraky :) D.

   Vymazat
 5. Thank you so much for mentioning me and your kind words (I used Google translate ;)), I feel truly honored! I love your blog(though I cannot always read it) the beautiful pictures tell enough! Hope we will meet in real life some day :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thank you for great inspiration, that you are for me :) I hope we will meet soon! :)

   Vymazat