pondělí 3. července 2017

Připomínka smutného výročí v Pardubicích

Do Pardubic jsme se vydali ještě jednou, tentokrát na konci června, kdy tamější Klub vojenské historie Pardubice uspořádal připomínkovou akci k 75. výročí nechvalně proslulé Heydrichiády. Ačkoliv na čistě reenactingové akce jezdíme jen velmi výjimečně, tuto událost jsme si pro její netradiční pojetí nenechali ujít.A v čem spočívala její originalita? Tentokrát žádná střelba, ani předem domluvené ukázky podle pevného scénáře... Představte si několik desítek lidí, kteří na několik hodin oživí vybraná místa v centru města. Po ulici se tak procházel protektorátní četník, kolem něj v historické technice projížděly uniformované německé hlídky a civilní obyvatelstvo vysedávalo v kavárnách, nebo se družilo ve stínu přilehlých uliček.My využili té příležitosti, abychom v jedné z neuvěřitelně stylových kaváren oslavili Bětčiny narozeniny.Takže ti z vás, kteří mysleli, že je to hrané divadlo - Bětka skutečně slavila a my s ní :)Zatímco někteří kolemjdoucí se mnohdy podivovali, většina díky vyvěšeným plakátům po celém náměstí věděla, že se ve městě koná připomínková akce.Už od rána probíhaly komentované prohlídky města spolu s popisem významných osob a konkrétních událostí, které se nesmazatelně zapsaly do historie během a po atentátu. A právě jen tyto prohlídky měly jasně stanovený časový harmonogram, vše ostatní žilo svým vlastním životem. A tak se po náměstí potulovaly hloučky lidí, kteří čekali, co se bude dít. My jsme dostali jen útržkovité informace, že majitel kavárny prodává pančovaný alkohol a co víc, sdružují se u něj schvalovači atentátu a nepřátelé říše. Že jsme v podezření i my, to jsme se dozvěděli záhy.Napjatou situaci se nakonec podařilo vysvětlit, ale ačkoliv nepadl jediný výstřel, bez zranění se neobešla...Tíživou atmosféru první poloviny 4O. let prolomil až skotský orchestr, hrající na dudy.Po jejich vystoupení následovala přehlídka dobové módy z Athelieru Cakee ...... a naše módní přehlídka.
Co říkáte na toto netradiční pojetí historické rekonstrukce? Co myslíte, stálo by za to příště oživit celé náměstí? Nadšení dobrovolníci by byli, ne? :)


Obrovské díííky patří naprosto parádnímu fotografovi Jirkovi Sejkorovi (tyhle úúžasné fotky měl hotové do dvou dnů!!!!) a taky Milanu Vinšovi za pozvání.


Krásný zbytek večera Y.DM:)

2 komentáře :

 1. Nádherné !!!
  O akci jsem věděla, ale nějak to dopadlo, že jsme měli v plánu něco jiného. Z fotek vidím, že bych si to moc užila ...
  Kolem stylové kavárny "Café Bajer" chodím skoro každý den, je to tam jako kdyby se zastavil čas v krásné době starých časů.
  Fotky jsou nádherné, myslím že jste si to všichni parádně užili !!!
  Jitka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je škoda, že Vám to nevyšlo... Kavárna Bajer je skutečně kouzelná, škoda, že u nás žádná taková není :)

   Vymazat