pondělí 23. října 2017

Čtyři body k našemu kalendáři

Je to neuvěřitelný pocit, když po šesti měsících intenzivní práce naposled cvakne uzávěrka fotoaparátu a kalendář je "hotov". Samozřejmě velký kus práce je teprve před námi - počínaje výběrem fotek, grafickými přípravami, až po distribuci a prodej. Ale dnešní článek bych chtěla věnovat všem čtenářům, kteří by rádi nahlédli do náročného procesu vzniku projektu, do kterého se pustili blázniví nadšenci, kteří naštěstí moc netušili, co všechno je čeká :)

(všechny tyto backstage fotky pořídila Vendula Burgrová)

1. Když přijde myšlenka
S myšlenkou nafocení kalendáře jsme si pohrávali celý loňský rok, avšak představa o jeho podobě se časem několikrát proměnila. Múza nás políbila až po setkání s talentovanou fotografkou Vendy Burgrovou, která svým osobitým stylem jasně ukotvila naši představu o vyobrazení deseti dekád v historii Československa. Plánovat jsme tedy začali už na konci loňského roku a musím uznat, že naše fantazie tehdy neznala mezí. Abych vše ještě uvedla na pravou míru - ke kalendáři jsme nesestavovali žádný business plán, našim cílem bylo především dodat přidanou hodnotu k naší činnosti. (Právě na tohle jsem pak při střetu s realitou vzpomínala v průběhu roku nejčastěji :))2. Na hony vzdálená cesta od myšlenky k realizaci
Naše plány vzkvétaly jako rajská zahrada, dokud jsme nenarazili na první problém - najít vhodné termíny focení. Skloubit sedm lidí, z nichž část pracuje, část studuje/maturuje/státnicuje a fotografka je sama o sobě dost vytížená, vypadalo ze začátku jako noční můra. Do toho zástup přehlídek a jiných akcí, které jsme nemohli odmítnout (o tom viz níže), takže volné víkendy se staly velkým luxusem. Myslím, že málokdo z nás počítal s takovou časovou náročností, jakou si kalendář vyžádal. Chtěli jsme vytvořit unikátní produkt, proto jsme každou fotografii fotili v odlišných lokalitách, s jinou myšlenkou i příběhem. Přejíždění z místa na místo, přečesávání účesů, změna make upu a oblečení, to všechno zabralo mnohdy celý víkend s výsledkem tří fotografií. Z oblak na pevnou zem nás pak mnohdy postavila i samotná Vendy, která nám ochotně a stále dokola musela vysvětlovat, že přenést naši vzletnou představu do fotografické podoby je tak trochu utopie.

3. Peníze, peníze, peníze...
Chtěli jsme skvělý produkt se skvělými rekvizitami ve skvělých lokalitách. To vše stojí peníze. Ačkoliv máme štěstí na úžasné lidi kolem nás, kteří nám například bezplatně zapůjčili toho bílého krasavce (foto viz výše), nebo domluvili pronájem městského divadla, stejně jsme se neobešli bez spousty investic. A kde na to vzít? Šetřili jsme. Z každé přehlídky většinový podíl či mnohdy celý výdělek putoval do společné pokladny, abychom si mohli dovolit pokrýt náklady spojené s přípravou. (Taky byste věnovali celý volný víkend na žehlení, chystání, balení, nácvik, brzké vstávání, neustálé přečesávání a líčení a dlouhé cestování? :)) Ale to je teprve začátek, samozřejmě největší část věnujeme do křtu a Vánočírku, který bychom chtěli letos připravit jak nejlépe umíme. A tak jsme letos prostě neodmítli jedinou akci a poctivě obětovali každý volný víkend, protože věříme, že to bude stát za to :)


4. A výsledek?
Kdyby se mě někdo zeptal, zda se vyplatí dělat kalendář, jednoznačně bych řekla, že ne. Ale kdyby se mě někdo zeptal, zda bych do toho šla znova, tak rozhodně řeknu ANO. Nelituji jediné minuty, kterou jsme strávili přípravou kalendáře či na přehlídkách. Pokud pominu naši obrovskou zkušenost s organizací, plánováním a koordinací, tak jsem šťastná za ty skvělé chvíle, které jsem mohla prožít a dnes si už bez nich nedokážu představit svůj život. A ať už bude výsledek jakýkoliv, stejně se budu při listováním tetelit blahem, protože na těch dvanácti stranách uvidím reálný výsledek celoroční práce a neskutečných zážitků <3
Pro zájemce o kalendář - předprodej spouštíme 1. 11. 2017 - pro více info sledujte náš facebook

Krásný zbytek večera Y.DM:)

1 komentář :

  1. Není to vůbec jednoduché. Často je člověk ochoten dělat i třikrát víc za stejný čas. Každopádně - určitě se to povedlo a pro 100. výročí první republiky to bude pasovat skvěle. :)

    OdpovědětVymazat