úterý 26. srpna 2014

SAHARA VTSÚ Záhorie 2014 (Vol II.)

Postupně se nám nahromadily finální fotografie z proběhlé slovenské SAHARY, proto je načase zveřejnit ,,oficiální" příspěvěk z akce. :)

Největší setkání vojenské a historické techniky proběhlo ve vojenském areálu Záhorie, nedaleko Senice. Návštěvníci měli možnost, krom téměř saharské pouště, vidět spousty mnohdy originální vojenské techniky z období 2. světové války. Mezi největší skvosty tentokrát patřily stroje, které se zúčastnily vylodění v Normandii. Koneckonců, od této legendární operace letos uplynulo 70. let.Dvoudenní program vyplňovaly akční ukázky, orientované vesměs na Slovenské národní povstání, které má letos rovněž 70. výročí. Proto byla většina bojových rekonstrukcí věnována právě událostem z kritických dní SNP.  Diváci se tak přenesli do roku 1944, kdy probíhaly kruté boje mezi německou armádou a odhodlanými slovenskými partyzány i obyčejnými občany. Nebylo úplnou výjimkou, že v řadách partyzánských jednotek stály i ostřílené ženy.Velkým lákadlem byla také rekonstrukce bojů na západní frontě, kde stála oslabená německá armáda proti obrovskému kolosu spojeneckých jednotek. Těžká vojenská technika všech zúčastněných armád dostala pořádně zabrat v náročném terénu záhorské pouště. Nejen příznivci 2. světové války si přišli na své. Krátkou ukázku si připravili také ,,vojáci" Československé lidové armády, kteří předvedli fiktivní bitvu mezi imperialisty a vojáky východního bloku. Zároveň došlo i na prezentaci současné armády a složek záchranného systému (záchranáři, hasiči). Po celou dobu akce si mohli návštěvníci prohlédnout velké množství autentických vojenských táborů všech možných jednotek. Ukázky táborového života i vojenské kázně patřily         k samozřejmostí každého účastníka. (foto by Viktor Fiker)
Rozsáhlé německé tábory vítaly návštěvníky hned při  vstupu do areálu. Zatímco sovětské tábory byly strategicky umístěny poblíž těch spojeneckých, spolu s rumunskými. Vchod do tábora střežil americký kulomet... (doplňte co je zač:) ) .. a my :)
foto: Matej StrebaNaprosto do detailů  byl postavený spojenecký tábor s kvantem rozmanité vojenské techniky i drobných civilních vychytávek. Vojáci se podělili o dobově zabalenou čokoládu i Coca Colu. Pánové zase dostali ,,diskrétní balíček", rovněž v originálním obalu.Americké jeepy bez problémů zvládaly náročný terén i dámské podpatky.
Foto: Ivan SebešV německém táboře panovala stejně přátelská a pohodová atmosféra. Po náročném dni bylo klidné posezení u táborového ohně jako balzám na duši. Žádná divoká oslava, nýbrž důkladná příprava na zítřejší neutichající boje.Přesto byla civilní návštěva krátkým zpestřením už tak nabitého programu, takže nás pánové na rukou nosili. :)
Mno, někteří si to vyložili po svém :)


Doslova si nás rozmazlovali na každém kroku :) (foto: Matej Streba)


A konečně i výsledky největších foto-přeborníků - fotografie z originálních fotoaparátů z 30. a 40. let minulého století. Fotoaparát  F&H Rolleiflex Automat RF 111A (1938) Adam Graf von Wolfsberg


Záběr z amerického tábora, jako vystřižený z originální propagandy. Fotoaparát  F&H Rolleiflex Automat RF 111A (1938) Adam Graf von WolfsbergVyčerpající, ale naprosto bezkonkurenční akce u slovenských sousedů, každému doporučuji návštěvu, protože i největší laik pocítí nezaměnitelnou atmosféru válečného období se všemi možnými aspekty.
Jak se zdá, s největší pravděpodobností na Slovensko zavítáme v nejbližší době znova, tentokrát na historickou akci, věnovanou všeobecné mobilizaci, kde mají zájem o naši módní přehlídku :) Rozhodně si nenecháme ujít úžasnou společnost a dobovou atmosféru u bratrů slováků :)

Příště očekávejte krátký článek z proběhlého Militaryfestu ve Skřípově a teď hurá na hromady praní a žehlení, za dva týdny nás můžete vidět na Novojičínských slavnostech :)

Hezký zbytek dne Y.DM:)


2 komentáře :