středa 27. srpna 2014

Vyšetřování vraždy na hranici (MILITARYFEST Skřípov 2014)


Posledních pár týdnů před všeobecnou mobilizací ještě nikdo netuší, co bude následovat. Politická situace je už teď dost kritická a obzvlášť na německých hranicích to pociťují téměř všichni. Agresivní provokace sudetských němců nabírají na síle a příslušníci finanční stráže (,,pohraniční hlídka") sotva stačí odrážet jejich útoky.

Letní odpoledne roku 1938:
Služba probíhá jako obvykle. Josef, příslušník finanční stráže (vlevo), poctive hlídá hraniční závoru. Jeho kolega Adam, povolaný četník (vpravo), je dneska trochu nervózní.  Jeho policejní instinkt už dávno vytušil, že se blíží něco zlého.Hustou atmosféru narušila teprve blížící se Matilda, snoubenka finance Josefa. Každé odpoledne mu na službu přinese teplý oběd a čerstvé mléko.Šťastné přivítání však netrvá moc dlouho. Od německých hranic se ozývá hlasité: ,,Ein Volk, Ein Reich, Ein Fuhrer!" Banda agresivních sudetských němců s hákovými kříži na rukou se blíží ke státní hranici.
,,Snad jdou zase jen vybuřovat, ale Ty se raději schovej, uteč!"Skupina silně podnapilých a agresivních němců se snaží dostat přes hranici a pohanit státní symboly. Československá hlídka se je snaží diplomaticky uklidnit a vše vyřešit mírovou cestou. Celou bandu vede bohatý synáček vlivného německého továrníka, který se chce za každou cenu dostat na československé území.Ve slabé chvilce vytáhne schovanou pistoli a ve snaze zastřelit hraniční stráž trefí kulkou Josefovu snoubenku Matildu. Josef v šoku neváhá a opětuje palbu přímo na továrníkova synáčka. Zbytek německé bandy se s hrůzou rozprchne zpátky do Německa.Josef s hrůzou zjišťuje, že jeho milovaná leží bez známek života na louce poblíž závory. Bezradně pokleká na kolena vedle nehybného těla a neutišitelně pláče. Poblíž hranic, na území nikoho, teď leží dvě těla. Nevinná dívka ze sousední vesnice a mladý syn bohatého německého továrníka.Nešťastná událost se už rozkřikla do okolních vesnic. Zvědavci se sbíhají kolem tragédie a snaží se zjistit, co se vlastně stalo.Na místo přijíždí přivolaná četnická patrola. Jejich úkolem je zajistit místo činu.U hraniční závory nacházejí dva mrtvé a zoufalého Josefa, který nechce opustit svou snoubenku. Četníci se snaží rozehnat místní zvědavce a přivolávají kriminální policii.Avšak tragická zpráva se roznesla rychlostí blesku. Dříve než kriminální služba, dorazily senzacechtivé novinářky.Novinka, která přišla s vlnou ženské emancipace. Mladé dcery bohatých a vlivných rodičů, které vystudovaly v zahraničí a teď se živí nezvykle novinařinou. Jsou oblečeny výstředněji podle západních trendů, takže jejich vzezření bije do očí a navíc, jejich drzost nezná mezí.Situace je vážná. Četníci se oprávněně bojí, že by se tato nešťastná událost dala zneužít ve prospěch politického boje. Odhání neodbytné novinářky a dokonce zabaví i jejich fotoaparát. To se ambiciozním novinářkám nelíbí a snaží se strhnout přihlížející na jejich stranu.Konečně na místo dorazila i kriminální policie. Získávají první informace z místa činu, které se snaží zaslechnout i novináři.Pečlivě ohledávají obě těla a vše důkladně dokumentují.Do průběhu vyšetřování zazní výstřel. Sudetští němci se vrátili, plně ozbrojení, aby pomstili svého mrtvého druha.Četníci si na pomoc přivolají jednotku Stráže obrany státu (armádní složka Československa), která jim má pomoci rozehnat sudetský útok.Avšak němců je mnohonásobně víc. Zuřivě napadají všechny účastníky tragédie a Josefa, který zastřelil jejich kamaráda, si nechávají až na konec.Na trávě leží mrtvá těla československých branných složek. Fanatičtí němci táhnou Josefa za hranice, aby jej mohli hromadně zlynčovat. Nešťastný Josef se už nebrání a svůj život přenechal osudu.Když dokonali své dílo,  beze stopy utekli k německým hranicím. Moc dobře ví, že odveta na sebe nenechá dlouho čekat. Bohužel, mobilizace bude trvat jen pár dní...
KONEC

Názorné zobrazení možných událostí na československých hranicích v kritickém roce 1938,  jste mohli spatřit na Militaryfestu ve Skřípově. Poděkování všem účastníkům ukázky na rok 38, kteří vše perfektně zvládli i bez nácviků a v krátkém čase.


Prvorepubliková ukázka byla jen zlomkem toho, co jste na Skřípově mohli tento víkend vidět. Průřez historií vojenství nabízel akční ukázky od dob Římských legií až po současnou Armádu ČR. Hlavním lákadlem byla realistická rekonstrukce bojů z 2. světové války, kde jste mohli krom uniformovaných účastníků vidět také spousty vojenské techniky a opravdový um přizvaného pyrotechnika.


Velkým zpestřením ukázky byla přistavená sovětská polní nemocnice. Tentokrát se zdravotníci Rudé armády nezastavili.


Nejen pro dámy, byla přichystána naše módní přehlídka ,,Na vlnách 40."


Za použité fotografie děkuji paní L. Navrátilové /zdroj: rajce.net/
slečně K. Gerykové /zdroj: facebook.com,rajce.net/
a K. Adamusové Babuna foto

Tolik k Militaryfestu ve Skřípově, který doporučuji příští rok navštívit :)

Hezký zbytek dne Y.DM:)


2 komentáře :