čtvrtek 6. srpna 2015

Dobová móda z venkova

Nemusím myslím připomínat, jak velký vztah mám k rodnému Valašsku a místní kultuře. O to smutnější je fakt, že jsem si doposud nepořídila valašský kroj, ani nenastoupila do žádného folklorního souboru. Nicméně i tak je pro mě dobová móda z venkova tou nejsrdečnější záležitostí. Dnešní příspěvek bude úvodní vlaštovkou do této neuvěřitelně složité tématiky. Je doplněn ilustračními fotografiemi inspirovanými právě módou z vesnice.


Prakticky až zhruba do začátku 1. světové války byl venkovský šatník velmi prostý. Obsahoval náležitý krojový oděv odpovídající dané oblasti, který se dělil na pracovní a sváteční. Jen to nejbohatší obyvatelstvo vesnice si mohlo dovolit přepych ve formě městského oděvu, nejčastěji se jednalo o frak/oblek, který měl živitel rodiny a ve kterém odjížděl do města za obchodem. 


Se vznikem první republiky se situace začala pozvolna měnit i na vesnicích, které se začaly více otevírat nově příchozím. Dochází tak k postupnému míšení krojových a městských oděvů (ovšem míchání je na obou stranách, důkazem jsou např. i takzvané šohajky).  


Ačkoliv oděvy se svérázovými prvky začaly nabývat na největší popularitě až ve druhé polovině 30. let, některé kousky byly takřka nadčasové. Kupříkladu typický valašský modrotisk (kterým je inspirovaná i má sukně na fotografiích) jsem objevila na půdě u mé babičky v Moravskoslezském kraji hned v několika různých verzích. 


Připouštím, že tyto fotografie mohou být vcelku zavádějící. Bílá škrobená halenka s balonkovými rukávy a bavlněná áčková sukně působí sice ležérním, ale na tu dobu modernějším dojmem, což si mohly dovolit jen střední a vyšší vrstvy obyvatelstva na vesnici. A právě v této společnosti již nebylo běžné, aby dospělí chodili bez bot. 


Ke konci 30. let chodili bosí většinou jen nejnuznější vesničané, nebo malé děti. Samozřejmě berme v potaz výjimky, kde například ve velmi chudých regionech chodili lidé bosí mnohdy až do začátku 50. let.


A konečně závěrečná fotografie, kterou jsem sdílela na našich skupinových stránkách a která Vám tolik připomínala budovatelskou propagandu 50. let. Musím se přiznat, nakolik mě tyto (vždy pozitivní) reakce překvapily. Volně bych chtěla nadhodit tématiku tehdejší módy po skončení 2. světové války. Jakkoliv je diorovská silueta spojena s 50. léty, u nás se zpočátku největší změny v módě projevily jen přesunem zapínání na šatech z levého boku na záda. Naprosto geniální ilustrací tehdejší situace je známá fotografie padesátých let z pražské výkladní skříně, ze které se usmívají štíhlé figuríny v širokých kolových sukních s vosím pasem a z ulice je  nevěřícně sledují lidé, odění skoro k nerozeznání od válečné módy. Nemusím připomínat, že s koncem války zde nastal snad ještě větší zmatek, než s příchodem protektorátu, což se rovněž odrazilo na módě. Obrovský důraz na lidovou módu a návrat k tradicím sice opět povznesl kroje, respektive to, co z nich zbylo, ale zároveň zamíchal kartami a vytvořil ještě větší chaos, než který vznikl s příchodem přídělových lístků a sníženým přísunem inspirace ze západního trhu. Až nyní zjišťuji, nakolik se móda z 50. let liší byť na úrovni mikroregionů, natož abych ji mohla pochytit trochu komplexněji. Ostatně i ve výkladu tehdejších reálií se liší pamětník od pamětníka. Proto prosím o trošku strpení, než se pustím do detailnějšího výkladu této (pro mě vcelku neuchopitelné) éry. Protože jak jsem již několikrát zmiňovala, dobový kontext a reálie tvoří módu, nikoliv fotografie :)Krásný zbytek večera, těším se na Vaše připomínky a poznámky. Velice děkuji autorovi za fotografie
Y.DM:)

8 komentářů :

 1. Tohle Vám sluší, vypadáte jak dobře živená selka - taková plnějších tvarů a kulatých tváří :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkné, i fotografie. Líbí se mi, jak znáš módu přesně do detailů, kdy kdo co nosil, co k čemu, jaká vrstva atd.

  OdpovědětVymazat
 3. Moc pěkný článek a oblečení. A ty fotky v poli v podvečer vypadají velice dobře.
  Adéla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Vám, ano výjimečně jsme chytili výborné světlo, takže jsme toho museli využít :)

   Vymazat
 4. Líbí se mi tvé znalosti, ale to oblečení mi nějak nesedí. Je to takové selkovské, určitě víš, že to nemyslím zle :) A taky to na mě dýchne spíš 50's budovatelský socialismus, než starší éru. Ale samozřejmě chápu, že to bylo tématické focení a normálně zase nasadíš svůj dívčí 40's ;D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Heh děkuji :D Mno snažila jsem se to seskládat co nejdůvěryhodněji k naší oblasti, ačkoliv ještě nemám pravý modrotiskový fěrtoch/sukni. Ale ano, většina lidí to má a vždycky bude mít spojeno hlavně se socialismem no :( Samozřejmě, dívčí 4Os budou co nevidět :D

   Vymazat