neděle 22. listopadu 2015

Móda pro lehkou zimu, inspirace ze 40. let

Zpátky k pravé 40s módě. První mrazíky udeřily, proto je načase vytáhnout zimní kabát. Na kožich to ještě není, ale vlna už je třeba. Po delší době jsem vyrazila do rodného Valašska a  vzala s sebou i fotoaparát. Bohužel času dnes příliš nemám, proto odpusťe surové a neupravené fotografie a absenci (smysluplného) textu :))


V dnešním outfitu jsem se pokusila sjednotit zpočátku hromadu nesourodých prvků a barev. Výraznou hořčicovou barvu oblíbené halenky, tlumenou hnědou vlněné sukně a narůžovělou barvu zimního kabátu. Módní stylisti se budou asi právem chytat za hlavu, ale já se do kompletu zamilovala na první pohled, jakmile jsem jej uzřela v zrcadle :)) A to jsem obvykle velmi konzervativní v kombinacích různých kousků.. Vlastně jsem asi byla konzervativní. Nová práce i nový způsob života mi čím dál více dávat prostor experimentovat a projevit bez ostychu mou zálibu ve staré módě a lehké extravaganci.


Dlouhý vlněný kabát, velmi jednoduchého střihu, jsem doplnila kožešinovým límečkem. Kožešina byla oficiálně během války zakázaná a každoročně probíhaly celostátní sbírky tohoto vzácného artiklu. Sesbírané kožešiny byly zaslány vojákům na frontu a tak se z "humanitární" sbírky stala vlastenecká záležitost. Samozřejmě i v prvních letech války se partnerky prominentů halily do bohatých kožichů a mnohdy jimi provokovaly i známé osobnosti z řad hereček a zpěvaček. Za výhodnou a stabilní investici se krom zlatých cihel dal považovat právě i kvalitní kožich.


V následujících letech se situace změnila. Každičký zbytek kožešinky zdobil lemy rukávů nebo kapes. Přiblížit se životnímu stylu před válkou, nenechat na sobě znát nutné omezování a vypadat dobře se stalo skoro vlasteneckou povinností. Proto jsem dnes namísto lišky oblékla chudý límeček a malou toku (klobouček), ladící s vlněnou skládanou sukní. Nemusím připomínat, že tato móda je mi právě nejbližší.


Zpátky ke kabátku. Vlněný dívčí kabát mi visí v šatně už od loňského roku, ale až letos jsem jej vytáhla poprvé. Kabát pro běžné nošení marně hledám v oblíbených obchodních konfekcích (už půl roku...) Zima je za dveřmi a já žádný ještě nenašla. Tak nějak tuším, že s podobným problémem se potýkají i některé ze čtenářek (což takhle se podělit v komentářích o nějaké tipy? :))


Tolik pro dnešek, krásný zbytek noci Y.DM:)

10 komentářů :

 1. moc hezké. a bez toho kloboučku by to nebylo ono. moc fandím dámám, co je umějí nosit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mnohokrát :) Taky si říkám, že ačkoliv kloboučky nejsou zrovna má parketa, tak bez nich je to mnohdy nečekaně prázdné. Taktéž fandím těm, které je umějí nosit, já mezi ně bohužel moc nepatřím :D

   Vymazat
 2. Nádherný kabát i klobouk! Tiše závidím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Kéž bych našla nějaký podobný i na běžné nošení :(

   Vymazat
 3. Moc se mi to líbí, ten kabát je nádherný. Musím souhlasit, že dostupný nositelný kabát navíc v přijatelné cenové relaci je nedostatkový artikl. Já si tedy v tomto ohledu nemůžu až tak úplně stěžovat, v současnosti mám šest kabátů :D (dva na podzim a lehkou zimu, čtyři do mrazu), přičemž jsem si jen jeden sama kupovala (zbylých pět jsem různě obdržela coby vyřazených kusů ze šatníků příbuzných a známých).
  Nedávno jsem zahlédla v F&F pěkný v barvě velbloudí srsti s kožešinou, ovšem za jakou cenu to netuším...

  Přeji hezký večer,
  Adéla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ooo, tak Váš šatník bych brala :) Tolik kabátů nemám ani já :D Já právě ve chvíli, kdy jsem se rozhodla, že do kabátu investuji více než jen tři nuly našla jeden naprosto úžasný za pakatel. Mno, pochlubím se s ním v dalším článku :) Krásný večer D.

   Vymazat
 4. Opravdu moc Vám to sluší! Souhlasím, že ikdyž by se nejdříve mohlo zdát, že ty kousky k sobě nepůjdou, tak jako celek to vypadá naprosto výborně! To tak často bývá a někdy mi dokonce připadá, že jistá míra "nevyladěnosti" tomu dodá ten punc opravdovosti. Mám na mysli třeba to, že dřív lidé měli např jedny sezónní boty a ty museli sladit s kabelkou a různými kabátky. Co na tom, že kabelka byla černá a boty hnědé? Tak se to dohánělo doplňky v barvě bot. Např. Mašle do vlasů nebo aplikace na kloboučku...A to si myslím, je ta autentičnost :-) Jště jsem chtěla dodat, že bych Vás někdy chtěla potkat takhle na ulici! Asi bych Vám samou radostí vysekla poklonu. Za Vámi se musí totiž každý otočit. Nejen kdejaký gentleman, ale jistojistě i každá dáma, která Vás míjí :-) Hezký den! Pet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Mluvíte mi z duše! Začínají mě taky nudit ty vyumělkované kombinace, které postrádají jak říkáte "punc opravdovosti", nemluvě o tom, že dobře mohou vypadat i zdánlivě nezkombinovatelné kousky :) Jinak co se týče toho otáčení, to se asi neotáčí. Ale nedávno mi můj bratr uštěpačně řekl, jestli jsem si jako nevšimla, že na mě každý hledí jak na blázna :D
   Krásný večer D.

   Vymazat
  2. Je pěkné, jak je Váš bratr všímavý :-D Ale určitě se mýlí a nedívají se na Vás jako na blázna, ale spíš s obdivem :-) Teda alespoň já se tím uklidňuji, když mě občas takhle zkoumají lidé ve vlaku :-D Naposled jsem až roztřeseně vytáhla zrcátko, že určitě musím mít nějakou šmouhu na tváři, když si mě tak udiveně prohlížel během chvilky asi třetí člověk..A to prosím chodím v oděvu (+ účesu) jen lehce inspirovaným 40.-50. léty :-D. Pet.

   Vymazat
 5. To je moc hezká kombinace :) Ale jak vidím kožešinu, musím se zeptat...Má tvoje liška nějaké jméno? Nebo jenom tady mi z Plzně jsme divný a pojmenováváme mrtvolky...? :D

  OdpovědětVymazat