středa 30. března 2016

Velikonoce na Valašsku

Jak jsem psala už v předchozím příspěvku, velikonoční svátky se pro mě nesly v pracovním duchu. Přesto jsem si neodpustila, abych krátce navštívila rodné Valašsko. Nemohla jsem vynechat ani skanzen v Rožnově, kde jsem ještě v minulých letech byla snad každý měsíc a teď se tam jedu podívat sotva dvakrát do roka... Doufala jsem, že tam opět uvidím tradiční velikonoční zvyky, které u nás postupně vymírají, a bude se to jen hemžit krojovanými.


Nakonec jsem byla docela zklamaná, protože vystoupení folklorních souborů jsme zmeškali a tak jsme se jen protláčeli mezi davem lidí a prohlíželi si jarmareční stánky. 

Jedna z mála dam, které byly v kroji, ale žádná ve valašském...Dokonce i muzikanti z cimbálovky hráli v civilu, ale za to bylo jejich vystoupení naprosto nepřekonatelné. Takřka jazzová verze písně "keď som já bol mladý" roztancovala prakticky všechny generace posluchačů.


Už asi třetím rokem si proto slibuji, že tam vyrazím na konci dubna, když všechno kvete, slunce se opírá do dřevěných staveb a všude voní jaro. Ale nemůžu říct, že bych si krojovaných neužila dost. Pracovní povinnost mě zavedla v pondělí ráno do Kralic na Hané, kde jsem byla svědkem nefalšované "mrskačky". Veselí koledníci, výborné domácí pohoštění a neuvěřitelně silná atmosféra.A jaké jste měli Velikonoce vy? :) Krásný zbytek dne Y.DM:)

2 komentáře :

 1. To je paráda! My jsme Velikonoce neslavili už sakra dlouho :/
  Ale letos se mi po nich zastesklo a řekla jsem si, že příští rok to budu prožívat jak blázen - výzdoba, beránek, vajíčka, mrskačka.. zkrátka tak jak to má být :)
  Jinak opět nádherné fotky a strašně Ti to na nich sluší <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám taky pocit, že lidi přestávají slavit.. :( Přitom je to hrozná škoda :) A hlavně, ženským chybí to vymrskání jednou za rok! :D
   A jinak moc děkuji :)

   Vymazat