neděle 3. dubna 2016

Vzpomínky na letní "retro" dovolenou

Za pár měsíců to bude rok, ale já se k tomu dostala až nyní... Píšu o loňské "retro" dovolené, na kterou jsme vyrazili s mým drahým jako takový beta test k dovolené na letošní rok. Abych to vysvětlila: nabalili jsme starý stan, polystyrenovou ledničku, oblečení z dob našich rodičů a vyrazili škodou 105 na třídenní výlet po republice s heslem: "cesta je cíl!".Já chtěla za každou cenu projet severní linii bývalých Sudet, a tak jsme se vydali těmi nejzapadlejšími vesničkami na sever, přičemž cílem byla přehrada Rozkoš.


Během těch tří dní, kdy jsme se vydali na cesty, jsme pochopitelně chytli ta nejúmornější vedra. Nepomohly tomu ani neskutečné opravy a uzavírky silnic po celé republice, díky kterým se tvořily několika kilometrové fronty i na silnicích, kam normálně nezavítá ani živáček. Vezli jsme s sebou celou přepravku limonád, ze kterých byl vždycky různě ochucený čaj a kapotu u motoru jsme museli nechávat pootevřenou, aby pak roztopené železo nenadělalo díry do nového asfaltu :D (Ano, hodně lidí se nás ptalo, proč si v zadu v kufru vezeme druhý motor)

 
Než jsme dorazili k Rozkoši, zastavovali jsme v každé sebevíc opuštěné vesnici na hranicích republiky. Zavítali jsme i k rodnému domu Prokopa Diviše, nebo navštívili zámek v Novém Městě nad Metují, který je jako jediný u nás zařízený v art deco stylu z přelomu 20. a 30. let.

Nové Město n. M.


K vodní nádrži jsme při plně rozjeté klimatizaci (myšleno stažených okýnkách a spotřebě jedné zmrzliny na pět kilometrů) dorazili až na druhý den. Bylo tam překrásně, ale neschladilo nás už ani koupání v přehradě. Každý, byť sebevíc vychlazený nápoj, byl během pěti minut v autě teplejší než olej ve friťáku a tak jsem se od rána do večera nacpávala melounem, který alespoň trochu chladil. Za den jsem neměla problém sníst i dva tříkilové macky....

A tady se narodil vynálezce bleskosvodu :)


Když jsem se probudila po druhé "dovolenkové noci", bylo mi jasné, že melounová smršť musí ven. Ani jsem nestihla taktně odběhnout někam mimo civilizaci či na toalety a tak jsem vesele umožnila zpětný chod té narůžovělé hmotě, kterou se můj žaludek ani neobtěžoval strávit. Jak se ukázalo, nebyla to jen ranní melounová nevolnost, ale pořádný úpal, který mi nastavil nějaký vnitřní budík a zvracela jsem přesně v intervalu 15minut a cca 20 sekund. Můj drahý se chtěl ještě alespoň kouknout na nedalekou pevnost Josefov. Náhodou tam právě končil nějaký metalový festival a tak moje "plnění sáčku" vedle auta nikoho ani trochu nepobuřovalo. Domů jsme dorazili na pokraji mojí dehydratace. Ale beta test dovolené se vydařil, byla skvělá a výsledkem je, že více než třicet let staré auto vydrží mnohem víc než já, takže letos to prubneme i za hranice ČR :) a snad to nebude takové peklo :DKrásný zbytek neděle vám všem! :) Y.DM:)

4 komentáře :

  1. pecka!! :) ale úprimne vám nezávidím cestu v takom veteráne bez klímy a tak :) ale viem, že ste riadne zanietení, takže ste si to určite užili :)
    Drew's Beauty

    OdpovědětVymazat
  2. Ten úpal Vám tedy vůbec nezávidím, já měla úžeh a už bych to znovu zažít opravdu nemusela :D Ale je dobře, že jste si i přesto užili pěknou dovolenou, podle článku usuzuji, že to muselo být dobrodružství :)
    Amelia D.

    OdpovědětVymazat