středa 22. března 2017

Jak jsme vyrazili na premiéru Masaryka

Dnešní příspěvek bude tak trochu jako moje pleťová maska. Ne, nelekejte se, hned vám to vysvětlím :)
Koupila jsem ji před nedávnem s velkým nadšením a protože jsem neměla čas, stále jsem odkládala její použití. Tak dlouho, až ji došla expirační doba, ale stejně mi ji bylo líto vyhodit. Dnes jsem si ji teda napatlala na obličej - možnosti jsou tři: bude fungovat, nebude fungovat, osypu se z ní...

Tak nějak podobně to je i s dnešním článkem o návštěvě premiéry filmu Masaryk. Článek jsem tak dlouho odkládala, až je absolutně neaktuální, ale vyhodit je mi ho přecejen líto...

p.s. jestli jsem se z ní osypala se dozvíte na konci článku :D


Tak tedy od začátku...

Původně jsme se na premiéru chystali k nám do Olomouce, ale když jsme se dvě hodiny před začátkem dozvěděli, že v Novém Jičíně jde do kina "dobová výprava", dlouho jsme neváhali a vyrazili za nimi.


Až teď s ostudou přiznávám, že jsem ve zmatku a mém momentálním pracovním nasazení minulých týdnů nějak nepostřehla, o kterém tom Masarykovi vlastně film bude. Do hlediště jsem usedala bez jakékoliv představy, jakým směrem se film bude ubírat.


A teď jsem za to ráda, protože celý filmový zážitek byl jedno překvapení za druhým. Hned narovinu řeknu, že koho tématika "osudného roku 38" nezajímá, film ho asi příliš neosloví (možná alespoň částečně nastíní práci zahraničních diplomatů).


Koho se však naše pohnuté osudy na konci třicátých let alespoň trochu dotýkají, pak ho Masaryk nenechá chladným. Pominu-li naprosto dechberoucí (a dle mého i dosud nejlepší novodobě pořízené) záběry prvorepublikové armády a průběhu mobilizace - komu z vás, drazí čtenáři, neukápla slzička? :) Pak se tu vleče ta další dějová linie. Otázka zodpovědnosti vůči otci/jménu, morálka vítězů a hlavně zcela odlišný pohled na Mnichovskou zradu. Mnozí z Vás jste jistě četli Žáby v mlíku a spousta z nás doteď věří, že jsme se bránit měli. Film Masaryk alespoň trochu poodkrývá tu spletitou změť politických argumentů, osobních, státních i občanských zájmů, které nakonec určovaly historii.

Záběry prvorepublikové armády jsem už vychválila. Stejně povedeně je vykreslená také společnost anglických gentlemanů a lordů, u kterých si kostyméři dali obzvláště záležet. Na ženách se možná trochu šetřilo. Čekala jsem dobře znázorněné kontrasty mezi módou v Anglii, Americe a Československu, ale našla jsem je jen zase u mužských představitelů.


I přes veškerý humbuk po předávání Českých lvů si myslím, že Masaryk si ocenění rozhodně zasloužil. Nemám vzdělání ani znalosti na to, abych rozebírala kameru či hudbu, která se ani vzdáleně nepodobala tomu, co na co jsme zvyklí v českých filmech, přesto jsem jimi byla unešená od začátku do konce.

Kdo ještě nebyl, určitě běžte! :) A kdo byl, podělte se o vaše postřehy do komentářů :)

krásný zbytek dne Y.DM:)


P.S. a jak to dopadlo s tou maskou? Maska funguje :D

1 komentář :

  1. Byla jsem minulý týden :) Také jsem napřed nevěděla co očekávat, ale byla jsem příjemně překvapena – především vystižením tísnivé atmosféry v době Mnichovské dohody, bez přehnaných a kýčovitých projevů. Letošní rok zdá se být celkem bohatý na filmy, které stojí za zhlédnutí :)
    Hezký víkend,
    Amelia D.

    OdpovědětVymazat