sobota 21. února 2015

Exkurze do 7Os šatníku, móda 70. léta (7Os fashion in Czechoslovak)

As you know, sometimes I change my era to crazy 7O´s (not my decision - my boyfriend loves it :)). I got a lot of questions on the 7Os. So today ,,for once" I prepared 7O´s fashion post. (Please, keep in mind, that I´m writing about 7Os fashion in Czechoslovak - it means the fashion there was cca 5 years late, compared to the rest of world :) 

Jak jistě už dobře víte, občas se nechám přemluvit a obléknu na sebe i něco z pro mě šílených 7O. let :)) První impulz byl sice můj drahý, který tuhle módu zbožňuje, nicméně to došlo tak daleko, že jsme módu 70. let zařadili i do programu v naší ,,vintage smečce" :)) Takže chtě-nechtě se nás tahle móda bude letos týkat o něco víc :) A protože Vám dnes chci ukázat pár šatů ze 7O. let, mějte prosím na paměti, že se bavím o módě v tehdejším Československu, kde byl vývoj cirka 5 let pozadu ;)


1. Early7Os dress / šaty ze začátku 7O. let

The typical example of ,,Twiggy fashion", which emphasizes a youthful look, light mood and slenderness. The silhouette is in the opposite of ,,Dior´s look", which could be popular till the middle of 6Os. The dress fits very well, but the material is not comfortable (crimplene).

Typický příklad módy ala Twiggy se zcela novou siluetou - pravým opakem přetrvávající Dior siluety přesýpacích hodin. Mají za úkol zdůraznit mládí, svěžest, bezstarostnost a především štíhlost nositelky a jejích nohou. Já je mám vcelku oblíbené, protože dobře sedí, nicméně materiál, ze kterého jsou ušity (krimplen) už tolik pohodlný není. 


2. 7Os maxi (evening) dress / maxi (večerní) šaty z první pol. 7O. let

The most craziest dress which I own. Ruffles and floral prints associate the hippie culture. Also made of synthetic material. The dress are home-made, you may notice mistakes on the skirt. The printing does not fit well. But you may find these mistakes in current clothing stores and nobody wonders.

Jedny z nejšílenějších šatů, co vlastně mám :)) Přehnané volánkování a květinový potisk odkazují na kulturu hippies, která ovládala svět módy téměř dvacet let. Rovněž vyrobeny ze syntetického materiálu. Šaty jsou šity doma, můžete si povšimnout chyb ušití na dolní části šatů. Potisk květin nenavazuje v jednotlivých dílech. (Ale dnes to vlastně ani nikdo pomalu neřeší, tohle můžete najít i v běžné konfekci :))3. Summer dress of second half 7Os/ Letní šaty z druhé poloviny 7O. let

Wonderful summer dress with bat sleeves and silver lace on the chest. ,,Bat sleeves" were the most popular in 7Os and early 8Os and also incredibly comfortable. Unfortunately, the dress are also synthetic, but still more comfortable material than the previous one. Similar type of sleeves was popular in 2Os also - sleeves were inspired by japan tradicional clothing.

Krásné letní šaty s netopýřími rukávy a stříbrnou výšivkou na hrudi. Tzv. ,,netopýří rukávy" byly nejpopulárnější v sedmdesátých a raných osmdesátých letech a jsou neuvěřitelně pohodlné. Pravdou je, že už ve 2O. letech se podobný typ rukávů objevoval na dámském oblečení, tehdy inspirovaném východní japonskou módou.(čekám, zda se někdo pozastaví nad historickou ,,nekorektností" :)) Účes co mám - vosí hnízdo - se nosil především v 6O. letech, šaty mám z druhé poloviny 7O. let a škodovka má datum výroby 1984 :D )4. Late 7Os party dress/společenské ,,párty" šaty z konce 7O. let

Navy blue dress with a decorative lace - great example of 8Os makes 4Os dress. You may notice an inspiration of 4Os fashion there, which was popular in late 7Os and 8Os. The biggest diferences between 4Os and 8Os era are material and kitsh (cheesiness) :))

Šaty v námořnické modré s dekorativní krajkou. Jeden z nejlepších příkladů šatů z raných 8O. let, které jsou inspirovány módou let 4O. Sice zde ještě nejsou tolik zvýrazněna ramena a celkově silueta X, nicméně jistá inspirace je zde patrná. Když si dovolím citovat paní Kybalovou (Od zlatých dvacátých až po Diora): ,,Největší rozdíl v módě mezi 4O. a 8O. lety jsou materiál a kýčovitost :))

Tolik k šatům, výjimečně z (ne)oblíbené éry 7O. let. Doufám, že jsem tímto vyšla vstříci častým dostazům ve vyhledávači na 7O. léta a zároveň i zahraničním čtenářům :) Pokud se bilingvální psaní osvědčí, většinu příspěvků budu psát v i v mé ,,basic english" :))

V reakci na předchozí příspěvek - vůbec jsem nečekala, že zveřejnění vintage/ree semináře odstartuje takový boom. Doslova jsem byla zahlcena emaily a reakce při sdílení u KVH Zolium byla taky vcelku bouřlivá. Mohu proto přespolním předem slíbit, že přespání bude určitě zajištěno, jen teď hledáme vhodnější prostory pro celou akci (nečekali jsme takový zájem :)). O všem Vás budeme jistě v čas informovat a v nejbližší době založíme událost i na facebooku. To mi připomíná - kdo ještě neolajkoval naše facebookové stránky, je načase to napravit! :) https://www.facebook.com/czpinup

Krásný zbytek dne Y.DM:)


4 komentáře :

 1. Myslím, že až na ty červené šaty jsou modely, které tu jsou na ukázku, ještě to "lepší" z 70´s... Mám pocit, že od konce 60. let to šlo s módou od desíti k pěti a korunovalo to největší zlo 90´s :-D

  Jinak - mám pro Tebe tip na článek :) Zajímaly by mě příběhy šatů z Tvé sbírky - máš nějaké šaty, ke kterým se váže nějaký zajímavý příběh? Ať už z jejich historie (třeba co v nich prožila původní majitelka) nebo třeba vtipná nebo jinak pozoruhodná historka z toho, jak jsi je sehnala? :-) Opravdu by mě to zajímalo :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám pocit, že už od konce padesátých to bylo horší a horší :D Ale na druhou stranu, ono i oděvy z 3O., 4O. let, byly vlastně zase jen vylepšené kopie o několik dekád staršího oblečení :D

   Jinak díky za tip, určitě něco o tom napíšu, pár takových šílených historek totiž opravdu v rukávu mám :D

   Vymazat
 2. Co se týče vývoje (či spíše degradace) módy, zcela souhlasím s Christine. Jinak se mi moc líbí ty světle modré šaty s výšivkou a netopýřími rukávy :)
  Adéla

  OdpovědětVymazat