pondělí 21. září 2015

Novojičínské slavnosti 2015

Závěrečná třešnička na dortu za naší letošní sezónou, první přehlídka, na které mě publikum přinutilo k pláči, ale především velkolepá a nezapomenutelná akce - to byly Novojičínské slavnosti, věnované 7O. výročí konce druhé světové války.Páteční historická rekonstrukce bojů mezi stahujícími se německými jednotkami a sovětskou armádou byla důstojnou připomínkou událostí, které se v tomto městě udály před 7O. lety. Propracovaný scénář spolu s mnoha drobnými detaily ve mně zanechal hluboké dojmy. Nejen ušmudlané prchající německé obyvatelstvo, kácející se kmeny stromů po dopadu šrapnelů, ale i perfektní herecké výkony autentických vojáků.Přináším malou perličku ze zákulisí - málokdo z diváků jen tuší, jak složitá je koordinace takové historické ukázky. O to složitější to je, když pracujete s více než 7O. let starou technikou, která si občas postaví hlavu. V takovém případě ochotně dopomůžou i hasiči a divák nestihne postřehnout drama, které se odehrávalo mimo dohled publika.Naše přehlídka se tentokrát odehrávala v časovém horizontu od roku 1938 až do roku 1945, potažmo do poloviny padesátých let. Adam ve svém vyprávění vzpomínal na své čtyři kamarádky, které od války neviděl.A taky na Leopolda, nadějného studenta pedagogiky, kterému během války zavřeli vysokou školu a musel odjet na nucené práce. Na konci vyprávění se Adam představil jako Leopold, ředitel místní obecné školy, psal se rok 1955.A protože s námi tentokrát nebyla Misha, ta záporná role padla na mě. Jako mladá dívka, využívající svých předností, jsem po celou válku žila v přepychu po boku vlivných důstojníků. Když jsem na konci přehlídky, tedy v roce 1945, přišla v otrhaných šatech, s kufříkem a bosa, skandování publika (hlavně sovětské části publika) mě doopravdy donutilo k pláči. Slečna Kateřina (naše skvělá zpěvačka Kačenka) zase ze svého růžového života v největším luxusu musela přežívat válku ukrytá na vesnici.Ani zdaleka jsme nečekali, že osudy pěti mladých lidí z přelomu 3O. a 4O. let Vás tolik vtáhnou do děje.  Byli jste úžasné publikum a my tak zakončili sezónu na té nejlepší vlně, děkujeme Vám!!!

Drahým čtenářům se omlouvám za dlouhou absenci. Nastalo u mě pár velkých změn a zvykám si na odlišný režim a hospodaření s časem. Ale přišla jsem na jednu podstatnou věc. Nastoupila jsem do vysněné práce a netušila jsem, zda to nadšení nepřehluší moji lásku ke staré době. Po pár dnech jsem zjistila, že opak je pravdou. Teď, když se na mě usmála trocha štěstí jsem zjistila, že tohle je můj život a nikdy tomu nebude jinak :) Proto se můžete těšit na výsledek natáčení z minulého týdne a první vlaštovku k připravovanému projektu, kterou jsme konečně zrealizovali tuto neděli :) A v sobotu se uvidíme na muzeu v bratislavské Petržalce, ano? :)

Krásný zbytek večera Y.DM:)
P.S. Poznali byste je??


 

4 komentáře :

 1. Achjo. Vždycky po Slavnostech svobody bych nejraději všem zakázala nosit "civil". Ženský pěkně v šatech a sukních, chlápci buď v obleku nebo v uniformě! To mě napadlo, jak jsem viděla to porovnání s poslední "normální" fotkou ... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale zase o to je to pak větší vzácnost, když je vidíme v dobovém :)

   Vymazat
 2. Škoda, že jsem to nemohla vidět, musela to být úžasná emotivní atmosféra... Snad někdy příště už :)
  Přeji Vám mnoho úspěchu v novém zaměstnání.

  Adéla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já také doufám, že jednou se na nějaké akci setkáme :) A Nový Jičín opravdu stál za to :) Děkuji Vám moc za přání, vážím si toho.
   Krásný večer D.

   Vymazat